Berat Albayrak'ın ülkelerin hane halkı borçlarını açıkladoğı grafiğe değinen ekonomist Murat Muratoğlu, "Yüzyıllar nadir olarak dahî yetişir. O da bize denk geldi maşallah…" dedi.

ALBAYRAK ‘İYİ GİDİYORUZ, BORÇ AZ’
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından hane halkı borçluluğuna ilişkin bir grafik paylaştı. Albayrak paylaşımına, "Türkiye’de hanehalkı borçluluğunda kişi başına düşen borç miktarı 1.291 dolardır. Gelişmekte olan ülkelerde 26.680 dolar olan bu rakam; 6.271 dolar olan dünya ortalamasının çok altındadır. Kamu borçluluğunda ise Türkiye'nin rakamları dünya ortalamasının üçte biridir" notunu düştü.

MURATOĞLU'NDAN TEPKİ ‘YÜZYILDA BİR GELEN DAHİ’

Ünlü ekomist Sözcü yazarı Murat Muratoğlu ise Albayrak'ın paylaşımını alıntılayarak tepki gösterdi. Muratoğlu şunları yazdı: “Berat Albayrak Bey’in yayınladığı grafiğe bakıyoruz; Amerika,İngiltere, Almanya sürünüyor. Türkiye, Endonezya, Hindistan keyif sürüyor! Yüzyıllar nadir olarak dahî yetiştirir. O da bize denk geldi maşallah… “

ALBAYRAK NE DEMİŞTİ
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye'nin hane halkı borçluluğunda 1291 dolarlık kişi başı borç miktarıyla gelişmekte olan ülkeler ve dünya ortalamasının çok altında olduğunu söyledi. Albayrak, "Kamu borçluluğu rakamları dünya ortalamasının 3'te 1'idir. Türkiye gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla çok daha iyi durumda" dedi.

‘HERKES BORÇLU’ DEMEK YALAN

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomi ve kriz yönetimi konusunda sabıkası kabarık olup Türkiye’ye karanlık günler yaşatanlar, bugün ‘borçluluk’ üzerinden ortaya koydukları yalanlarla kendilerince yıpratma politikası izliyor" ifadelerini kullandı. Twitter hesabından açıklama yapan Albayrak, Türkiye'de hanehalkı borçluluğunda kişi başına düşen borç miktarının 1.291 dolar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

‘HANE HALKI KİŞİ BAŞINA AZ BORÇLU: ‘1.291 DOLAR’
"Gelişmekte olan ülkelerde 26.680 dolar olan bu rakam; 6.271 dolar olan dünya ortalamasının çok altındadır. Kamu borçluluğunda ise Türkiye'nin rakamları dünya ortalamasının üçte biridir. Türkiye, hanehalkı ve kamu borçluluğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla çok daha iyi durumdadır. Türkiye ekonomisi, dünden bugüne nasıl direncini koruyarak nice badirelere göğüs gerdiyse bu küresel krizden de daha da güçlenerek çıkacaktır."

Kaynak: Ajanslar/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ