2394 görüntülenme15 Haziran 2018
Mühür nereye basılırsa hangi partiye yarar?

24 Haziran seçimlerine günler kala Oy ve Ötesi grubundan sandık başında bulunacak olan müşahitlere ve seçmenlere ilişkin önemli bir video paylaşıldı.

İttifakın ne olduğu, ittifak ile partilere oyun nasıl basılacağı ve sayılacağının anlatıldığı videoda, ittifak oylarının partilere nasıl dağıtılacağı da açıklandı.

BİR SEÇMEN BİR OY

İttifak yapan partilerin amblemleri pusulada ittifakın unvanının yer alacağı bir üst başlığın altında oluşturulacak ortak bir çerçeve içinde yer aldığı görülüyor. İttifaka oy verecek seçmenin iki partiden herhangi birinin hanesine basacağı tercih mührü, ittifaka verilmiş sayılacak. İttifakın toplam oyuna düşen milletvekili sayısı, ittifak partilerine kendi oy sayılarına göre tekrar dağıtılacak.

BASILAN MÜHÜR GEÇERLİ

Pusulada çerçeve içine alınmış alanın herhangi bir yerine mühür basılması da oyu geçersiz kılmayacak ve ittifakın ortak hanesine yazılacak. Böylece ittifak yapan partiler mührün vurulması için tek başına seçime giren partilere göre çok daha geniş yere sahip olacak. Ortak oyların ittifak partilerine dağılımı da kendi oy oranlarına göre yapılacak.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ