Politika
16 Şubat 2020 ( 1994 görüntülenme )

Muhtar Açık Konuştu: 'Sistem İşlemiyor'

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından Sözcü’ye konuşan Sürsürü Mahallesi Muhtarı Ergun Gül, o günlerde yaşadıklarını anlattı. Depremin ilk 10 gününde tüm işlerin muhtarlara yüklendiğini belirten Gül, şu ifadeleri kullandı;

‘HAZIRLIK YOK, SINIFTA KALDIK’

*Şu bir gerçek ki biz depreme hazırlıklı değilmişiz. Şahsım olsun, kamu idarecileri olsun sınıfta kaldık. İlk 10 gün ne yazık ki tüm işler muhtarlıklara yüklendi, muhtarların da görevleri belli olduğu için kurum müdürlerini arıyoruz. Kurum müdürleri de bu konuda tecrübesiz oldukları için yetersiz kaldılar. Ama 10-15 gün sonra kurumlar daha faal duruma geçtiler. Dışarıdan bizlere yardım gönderen yardımseverlerden Allah razı olsun.”

‘SİSTEM İŞLEMEDİ’


*Gıda yardımlarında ilk 10-15 gün ne sosyal yardımlaşma olsun ne de Kızılay olsun düzgün yardım dağıtamadık. Bu konuda zayıf kaldık. Neticede bir insanın T.C numarasına girildiği zaman her şeyini öğrenebilecek kapasitede olan bir sistemimiz olmasına rağmen bu sistemi kullanıp da bu insanlara ulaşamadık.

‘AFETLERE KARŞI HAZIR DEĞİLMİŞİZ’

*Evi yıkılanlar belli, evlerini terk edenler belli, erzak alamayanlar da belli ama fazla erzak alanlar da belli. Tabi ki burada ben kimseden art niyet beklemiyorum illa ki suiistimal edenler olmuştur. Ama gördük ki biz böyle bir afete hazır değildik ve sınıfta kaldık.

‘YEŞİL ALANLARIN HEPSİ SATILMIŞ’

*Esas sorun şu geçmişteki yerel yönetimler ve devletin en üst kademeleri de takip yönünden dahil biz bu vatana ihanet etmişiz. Bir Nailbey Mahallesi, bir Kültür Mahallesi bir Akpınar Mahallesi’ne gittiğimizde bir çadır kuracak yerimiz yok yeşil alanların hepsi satılmış. Bu bir ihanet değildir de nedir? Bunu cevabını millete bırakıyorum.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ