Eğitim
11 Eylül 2017 ( 2394 görüntülenme )

MÜFREDAT'ta AĞIR ŞOK!.. ŞERİAT!..

MÜFREDATTA ŞERİAT

Müfredat yenileme çalışmaları kapsamında imam hatip okullarında okutulan fıkıh ders kitaplarına eklenen “şeriat” eğitiminin detayları ortaya çıktı. Kitapta recmden evlenme boşanma kurallarına kadar şeri hükümlerle, şeri suç ve cezalar anlatıldı.

Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre “Muamalât ve Ukûbât” isimli üniteyi ders programına ekleyen Bakanlık, bu ünite boyunca “şeriat”a göre sosyal hayat ile şeri suç ve cezaları anlattı. 

Kitapta, bazı maddeler şöyle sıralandı:

"EL KESME RECM"

"İslamda çok sayıda emredici ve yasaklayıcı hüküm konulmuş, suçlara karşı belli cezalar öngörülmüştür. Hırsızlık, yol kesmek veya eşkıyalık, zina, iffete iftira, şarap içmek, dinden dönmek ve meşru yönetime karşı başkaldırı, isyan hadd cezasını gerektiren suçlardır. 

Not: (Hadd’de, zinanın cezası evli erkek ve kadın için recm (taşlayarak öldürme), bekâr erkek ve kadın için yüz sopa; hırsızlığın cezası el kesmek, yol kesmenin veya eşkıyalığın cezası sürgün, çapraz bir şekilde el ve ayak kesmek ve öldürmeye kadar olan cezaları kapsıyor.)"

"KISASA KISAS"

"Kasten adam öldürme suçunu işleyen kişiye kısas uygulanır. Kasıt benzeri ve hataen öldürmelerde kefareti katil, diyeti ise katilin ailesi öder. Kasten yaralama, organlara zarar verme gibi fiillerde, işlenen suça göre kısas cezası uygulanır."


"HAYAT SİGORTASI CAİZ DEĞİL"


"Kur’an alım satımı helal, faizi haram kılmıştır. Borsalarda gerek borç gerekse hisse senetlerini piyasaya süren şirket faizli kredi alma yahut faizle kredi verme gibi işlemlerden uzak duruyor,
gelirlerine haram karıştırmıyorsa bu tür şirketlerin hisse senetleri alınabilir. Sigortada da asıl olan faizle işletilmeyen sigorta sistemidir. Para verip karşılığında para alma esasına göre işleyen Hayat Sigortası ise caiz değildir."

Kaynak: BirGün

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ