Politika
07 Eylül 2017 ( 2530 görüntülenme )

MÜFREDAT ÇIKTI... ERKEKLER HAVADA, KADINLAR ŞAŞKIN!..

YENİ MÜFREDAT: KADININ ERKEĞE İTAAT ETMESİ İBADET SAYILIR

Milli Eğitim Bakanlığı İsmet Yılmaz’ın “yapılmış en demokratik, en bilimsel, en çağdaş müfredat” olarak nitelendirdiği tartışmalı yeni öğretim programlarında, anayasaya ve 2001 yılında değiştirilen Türk Medeni Yasası’na aykırı pek çok unsur bulunuyor.

“Hz. Muhammed’in hayatı” dersinin programında yer alan evlilik ve aile yaşamı ünitelerinde “ailenin reisinin erkek olduğu” belirtiliyor. Kadının erkeğe itaati ibadet sayılıyor.

MEDENİ KANUN'DA BU İFADELER YOK

Oysaki yeni Türk Medeni Yasası’yla “Koca birliğin reisidir” ifadesi 16 yıl önce kaldırılmıştı. Kadınların çalışmak için eşlerinden izin alması ile kadının görevini ‘kocasına yardımcı olmak ve eve bakmak” olarak tanımlayan hükümler de Türk Medeni Yasası’ndan çıkarılmıştı.

MEDENİ KANUN'A GÖRE KADIN ERKEK EŞİTTİR

2004 yılında anayasada yapılan değişiklikle “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” ifadesi konulmuş, 2001 yılında çıkarılan yeni Türk Medeni Yasası ile eski yasada yer alan “Koca, birliğin reisidir” ifadesi çıkarılarak yerine “Eşlerden her biri, ortak yaşamın devamı süresince ailenin sürekli ihtiyaçları için evlilik birliğini temsil eder” hükmü getirilmişti.

Yeni ders programında annenin görevleri olarak şunlar sayıldı:

"KADININ KOCASINA İTAAT ETMESİ İBADET SAYILIR"

 ‘kocasına karşı görevlerinde titiz davranması, evine ve çocuklarına sahip çıkması gerekir. Sabırlı ve kanaat ehli olmalı, israftan kaçınmalı. İslam, erkeğin üstlendiği mesuliyetlere karşılık kadının da kocasına itaat etmesini istemiş ve bu itaati ibadet saymıştır." 

"KADIN ERKEĞE GEREKEN İTAATİ GÖSTERECEK"

"Ailede çocukların büyütülüp terbiye edilmesi daha çok anne tarafından yerine getirilir. Ailede erkek vazifesini yapar, ailesine karşı güzel davranır, kadın da ona karşı gereken muhabbet, hürmet ve itaati gösterirse aile içinde düzen ve uyum sağlanmış olur” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ