Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'de yaşanan gerginliğe ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova'da görüştü. İki lider ve Türk-Rus heyetler arasındaki görüşme sonrasında İdlib'deki son gelişmelere ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamanın ardından İdlib'de ateşkesin bu gece yarısından itibaren yürürlüğe gireceği belirtilerek mutabakat metni açıklandı.

‘ATEŞKES’
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından açıklanan İdlib mutakabat metni şöyle:
1) İdlib temas hattı boyunca tüm faaliyetler 6 Mart 2020, saat 00.01 tarihi itibariyle durdurulacak.
2) M4 karayolunun kuzeyi ve güneyinde 6 kilometrelik güvenli bölge oluşturulacak.
3) Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020’de M4 karayolunda başlayacak.

‘BİR GÜNDE İKİ SALDIRI’
Öte yanda Iğdır Valiliği, Suriye'nin İdlib kentinde yürütülen Bahar Kalkanı Harekatı'nda 1 askerimizin şehit olduğunu duyurdu. Iğdır Valisi Enver Ünlü, "İdlib’de devam eden Bahar Kalkanı Harekatında görevli Iğdırlı hemşehrimiz Piyade Uzman Çavuş Fatih Kara’nın şehit düştüğü haberini derin bir üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız" dedi. Gaziantep Valiliği, İdlib'de Sözleşmeli Er Enes Kaya'nın şehit olduğunu duyurmuştu.

IĞDIR VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA
Iğdır Valisi Enver Ünlü, Twitter hesabından açıklama yaptı. Vali Ünlü, şu ifadeleri kullandı:

‘BİR ŞEHİDİMİZ DAHA VAR’
* İdlib'te devam eden Bahar Kalkanı Harekatında görevli Iğdır'lı hemşehrimiz Piyade Uzman Çavuş Fatih Kara'nın şehit düştüğü haberini derin bir üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız. Şehidimize Allah'tan rahmet, acılı ailesine sabır diliyoruz. Aziz Milletimizin başı sağolsun.”

'BU GECE YARISI ATEŞKES KARARI ALINMIŞTI'
Rusya lideri Putin, Suriye'nin İdlib vilayetindeki gerilimi ele almak için Türk mevkidaşı Erdoğan ile başkent Moskova’da bir araya geldi. Erdoğan, görüşmenin ardından İdlib'de bu gece ateşkes başlayacağını açıkladı.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ