Politika
12 Eylül 2020 ( 1619 görüntülenme )

Moody's 'Türkiye Raporu'

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürdü. Görünümü negatif olarak teyit etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Döviz kuru ve kredilerdeki gelişmeler enflasyon eğiliminde bir miktar yükselişe neden olmuştur" dedi ve rezervlerdeki erime ve kamu bankalarının kura müdahalelerinin nedeni olarak, pandemi döneminde ülkeden yoğun yabancı sermaye çıkışına işaret etti.DAHA HIZLI KÖTÜLEŞEBİLİR
bloomberght.com'un haberine göre; Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, Türkiye'nin kredi notunu, ülkenin dış kırılganlıklarının yanında mali tamponlardaki aşınmayı ve kurumsal zorlukları işaret ederek düşürdü. Kuruluş Türkiye'nin kredi notunu B1'den B2'ye indirdi ve not görünümünü mali ölçümlerin beklenenden daha hızlı kötüleşebileceğini kaydederek "negatif"te bıraktı.

EKONOMİK ZORLUK ÇÖZMEKTE İSTEKSİZ YA DA ÇÖZEMİYOR
Moody's analistleri Sarah Carlson ve Yves Lemay, yaptıkları açıklamada, "Türkiye'nin dış kırılganlıkları muhtemelen artan bir şekilde ödemeler dengesi krizinde somutlaşacak," dedi ve "Türkiye'nin kredi profiline yönelik risklerin artması ile birlikte, ülkenin kurumları bu zorlukları etkin bir şekilde çözmekte isteksiz ya da çözemiyor görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

RİSKLER ARTIYOR
Moody's analistleri, altın hariç brüt Döviz rezervlerinin bu yıl yüzde 40'tan fazla düşerek 4 Eylül itibarıyla 44.9 milyar dolara indiğini ve bunun ülkenin ödemeler dengesini sürdürebilme yeteneği üzerinde baskı oluşturduğunu kaydettiler. Moody's ayrıca artan jeopolitk riskler konusunda da uyarıda bulundu.

ALBAYRAK ‘ENFLASYON EĞİLİMİNDE BİR MİKTAR YÜKSELİŞ VAR’
Öte yanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bloomberg'ün TL'deki değer kaybı, enflasyon, kredi faizlerindeki artış, Merkez Bankası rezervlerindeki erime ve Hazine'nin artan döviz borçlanması konusundaki sorularını yanıtladı. "Döviz kuru ve kredilerdeki gelişmeler enflasyon eğiliminde bir miktar yükselişe neden olmuştur" diyen Albayrak, rezervlerdeki erime ve kamu bankalarının kura müdahalelerinin nedeni olarak, pandemi döneminde ülkeden yoğun yabancı sermaye çıkışına işaret etti.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ