Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2418 görüntülenme )

MİT TIRLARI BM Gündeminde!

MİT Tırları uluslararası gündeme taşındı...
  MİT tırları' uluslararası gündemde
 
BM ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), MİT tırlarıyla silah taşındığı yönündeki haberle ilgili açıklama yaptı.
 
BM silah sevkiyatına karşı olduğunu belirtirken, RSF, Can Dündar'la dayanışma mesajı verdi.

Birleşmiş Milletler (BM), Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı, MİT tırlarıyla mühimmat taşındığına ilişkin görüntülerle ilgili bir açıklama yaptı. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye sorununda BM'nin genel tavrının belli olduğunu, barış odaklı çözümden yana olduklarını belirtti.
 
BM sözcüsü , "Genel Sekreter'in Suriye sorununda temel prensibi belli. BM'nin tavrı, Suriye'de sorunun çözümü için barış odaklı hareket edilmesini desteklemekte. BM, hangi taraf olursa olsun herhangi şekilde burada (Suriye'de) savaşan guruplara silah gönderilmesine taraf değildir" diye konuştu.
 
BM'nin Suriye krizinin başlangıcından beri daima politik çözüm arayışında olduğunu anımsatan Sözcü Dujarric , MİT TIR'ları ile ilgili Türk yetkililerin BM ve BM Genel Sekreteri'ne hiçbir bilgi vermediğini dile getirdi.
 
Can Dündar'a dayanışma mesajı
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, MİT tırlarıyla ilgili haberi yayımlayan Cumhuriyet Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a yönelik açıklamalarını eleştirdi.
 
RSF Doğu Avrupa ve Orta Asya Bürosu temsilcisi Johann Bihr, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı medyayı tehdit etmeye, yargıya da müdahale etmeye son vermeye çağırıyoruz. İstanbul Savcılığı da söz konusu takibatları bir kenara bırakmalıdır" dedi.
 
Bihr açıklamasında , Ankara'nın Suriye politikasının Türkiye kamuoyunu meşgul eden en önemli konulardan biri olduğunu hatırlatarak, bu nedenle toplumun da, kendi hükümetlerinin silah teslimatı yapıp yapmadığını, yaptıysa kime teslim yapıldığını bilmeye hakkı olduğunu belirtti.
 
Bihr, 'Eğer yürütme sıkışmış durumdaysa, bunun suçlusu bilgi verme sorumluluğunu yerine getirmekten başka bir şey yapmayan Cumhuriyet gazetesi değildir" dedi. Açıklamada Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün Can Dündar ile tam bir dayanışma içinde olduğunun altı çizildi(Deutsche Welle).


Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BAHÇELİ Ekibinden Muhaliflere Karşı ŞOK ÇIKIŞ! ERDOĞAN'DAN SURİYE'DE HAREKAT SİNYALİ!.. Sosyal Medya Bunu Konuşuyor! Adana'da Peş Peşe İki Patlama! CHP'li Vekil Sordu... RIZA SARRAF DOSYASI AÇILDI!.. ÇÖLAŞAN YAZDI... BAHÇELİ DUMAN!.. Ege Üniversitesi'nde öğrenci kavgası: PKK'lılar Ülkücü Öğrenci Liderini Şehit Etti ALMAN MEDYASINDAN TÜRK AİLEYE YARGISIZ İNFAZ!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Baykal’dan Sürpriz Başkanlık Çıkışı!