Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine olan düşmanlığıyla bilinen Misvak Dergisi, İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili Hz. Yusuf'u karikatürize edince kendi okurlarından tepki gördü ve Twitter hesabı şikayet üzerine kısıtlandı.

KURAN’DA GEÇEN HZ. YUSUF'U KARİKATÜRİZE ETTİLER
Daha önce defalarca Atatürk'ü, Cumhuriyet değerlerini ve muhaliflere aşağılayan karikatürler paylaşan Misvak Dergisi, bir skandala daha imza attı. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmaların yaşandığı dönemde Hz. Yusuf ile bir kadını karikatürize ederek hakim karşısına çıkaran Misvak, göndermeli ifadeler kullanıldı. Karikatürde hakimin "Her ne kadar gömleğiniz arkadan yırtılmış olsa bile Yusuf Bey... Kadının beyanı esas olduğu için Züleyha Hanım ne derse o." ifadelerine yer verildi.

KENDİ OKUYUCULARI DA TEPKİ GÖSTERDİ
Misvak'ın yaptığı karikatüre en büyük tepki kendi okurlarından geldi. AKP'li olduğu anlaşılan hesaplar, Hz. Yusuf'un karikatürize edilmesine tepki göstererek dergiyi şikayet etti ve Misvak'ın Twitter hesabı kısıtlandı.

KURAN AYETİNDE GEÇEN OLAY NEDİR

Kur’an’da Yûsuf sûresinde Mısır azizinin eşi ve Yûsuf’a âşık olan kadın olarak yer almasına rağmen Züleyhâ’nın (Zelîhâ) adı geçmez. Tevrat’ta da Mısır azizinden Potifar adıyla söz edilirken eşinin adı verilmez, sadece İslâm sonrası bir yahudi literatüründe (Yashar wa-Yesheb) Züleyha diye anılır. Yûsuf sûresinde Züleyha’ya dair şu bilgiler verilir:

‘GÖMLEĞİN ARKADAN YIRTILMASI’
“Yûsuf köle olarak Mısır’da satıldığında çocuğu olmayan hükümdarın veziri (aziz) onu alır ve karısına çocuğu evlât edinmek istediğini ve ona iyi bakmasını söyler. Yûsuf erginliğe ulaşınca Züleyha güzelliğinden dolayı ona göz koyar ve onu elde etmek için çareler arar. Bir gün kapıları kapatarak Yûsuf’u mahremine davet eder. Ancak Yûsuf efendisine ihanet edemeyeceğini söyleyerek ondan kaçar ve kapıya doğru koşar, Yûsuf’a yetişen kadın onu arkasından yakalarsa da gömleği yırtılan Yûsuf bu sayede Züleyha’nın elinden kurtulur. Tam o sırada kapıda azizle karşılaştıklarında Züleyha, Yûsuf’un kendisine saldırdığını ileri sürer. Ancak Yûsuf’un gömleğinin arkadan yırtılmış olması kadının haksızlığını ortaya çıkarır.”

Kaynak: Diyanet Vakfı/İslam Ansiklopedisi/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ