Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, İstanbul Havalimanı için yapılan metro inşaatı ihalesini kazanan şirketlerden Şenbay Madencilik'in proje hisselerini hükümete yakınlığı ile bilinen Kolin, Cengiz ve Kalyon İnşaat’ın devraldığını yazdı. “Havalimanı metrolarında neler oluyor” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

KOLİN’ŞENBAY ORTAKLIĞI’

“Toplam uzunluğu 70 km'ye yaklaşacak Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile Yeni Havalimanı-Halkalı. Her iki hattın inşaatı da başlangıçta duyurulan bitirme takvimlerinin çok gerisinde.Ulaştırma Bakanlığı'nın üç yıl önce yaklaşık 1 milyar Euro bedelle Kolin/Şenbay ortaklığına ihale ettiği Gayrettepe-Yeni Havalimanı inşaatında önemli bir gelişmeyi haber vereceğim.”

‘KOLİN, CENGİZ, KALYON’

“Kamu İhale Kanunu'nun 21/b maddesine göre yapılan davetli ihalede metroyu üstlenen iki ortaktan biri olan Bayburt Grubu şirketi Şenbay Madencilik projeden çekilmiş. Şenbay Madencilik'in hissesini -öğrenince şaşırmayacağınız- üç şirket devralmış: Biri, ihaleye birlikte girdiği ortağı Kolin, diğer ikisi ise Cengiz ile Kalyon.”

YİNE AYNI ÜÇLÜYE DEVİR’


İhaleye Bayburt Grubu şirketi ile giren Kolin, kısa süre sonra işin yüzde 80'ini eski (havalimanındaki) iki ortağıyla yapmak üzere şirket kurmuştu. Ne kadar ilginçtir ki, bu kez de 70 km'lik metronun ilk hattı olan Gayrettepe-Yeni Havalimanı'ndaki Bayburt grubu şirketi Şenbay, hissesini aynı üçlüye devrediyor. Her ikisi de Bayburt Grubu şirketleri olan Şenbay Madencilik ile Özgün Yapı, iki iddialı metro projesinin başında var olup sonra farklı yöntemlerle devreden çıkıyor”.

‘TOPLAM 12 MİLYAR LİRALIK İKİ İHALE’

Gayrettepe-Yeni Havalimanı metro bedeli bugünün rakamlarıyla 6.3 milyar TL. Yeni Havalimanı-Halkalı metrosu sözleşme tutarı ise bugünün rakamlarıyla (Mart 2018'deki Euro kurunu dikkate alarak) 5.6 milyar TL. Yani bugünün rakamlarıyla en az 12 milyar TL büyüklüğünde iki metro, iki ihaleden söz ediyoruz. Metrosuz havalimanı açıp her eleştiriye “karalama” diyenler, toplam büyüklüğü 12 milyar TL olan iki temel metro projesindeki bu devir ve sermaye kaymalarını açıklasınlar bir zahmet. Cesaretleri varsa.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ