761 görüntülenme05 Ocak 2019
Milli Savunma Bakanlığı, Mehmetçiğin en zor şartlarda vatan toprağını korumak için verdiği mücadelenin anlatıldığı, Sarıkamış Şehitleri anısına bir klip yayınladı.

MERSİN'de, Sarıkamış Harekatı'nda donarak şehit olan askerler düzenlenen törenle anıldı. Edip Buran Spor Salonu'nda, 'Gençlik Şühedanın İzinde' sloganı ile gerçekleştirilen anma törenine sporcular, öğrenciler, antrenörler ve öğretmenler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp Kuran-ı Kerim tilaveti ile süren programda konuşan Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Müdürü Fatih Nacar;

‘BİR DESTAN’

"Bugün ölümsüzlük şerbetini içenlerin Allah'a kavuştukları gündür. Bugün barutun kanla, kanın canla, canın vatan, namus ve bayrak uğruna destanlaştığı gündür. Sarıkamış şehitlerinin 104'üncü yıldönümü vesilesi ile tarihin en soğuk olayı olan Sarıkamış Harekatı'nın tarihi geçmişini hatırlayalım. 22 Aralık 1914 tarihinde başlayan Sarıkamış Harekatı, toplamda 18 gün sürdü. 90 bin kahraman vatan evladı milli mücadele adına canlarını seve seve feda etti. Onlar Türklüğün üstün haysiyet ve itibarını şeref ile temsil ederken destanlaştılar" dedi.

Şehitler için duaların edildiği anma töreni, konuşmanın ardından sona erdi.

SARIKAMIŞ HAREKATI!

Osmanlı İmparatorluğu 93 Harbi’nde yenilince Batum, savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya’ya bırakılmıştı. 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, bu toprakları geri almak amacıyla 19 Aralık tarihinde “Sarıkamış Harekatı” planlarını kurmaylarına sundu.

BASKIN HAREKATI

6 Aralık’ta Enver Paşa ve Otto von Feldmann Yavuz Zırhlısına binerek Trabzon üzerinden Erzurum’a yola çıktı. 13 Aralık’ta Köprüköy’e ulaşılmıştı. Burada 3. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa ile görüşmüştür. Enver Paşa ve Gnkur. II. nci Bşk. Albay Hafız Hakkı Bey planı geliştirmişlerdir. Planın amacı Ruslara sürat­le bir darbe indirerek bir Tanenberg yaratmaktır.

Enver Paşa, Rus Kafkas ordusunun zayıf ve özellikle çevirme manevralarına karşı çok hassas olduğunu düşünmektedir. Osmanlı birliklerinin bu zayıflığı kullanmasını amaçlamaktaydı. Tamamen karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz bir arazide o günün koşulları altında kış donatımından yoksun yaya ve atlı birliklerle yapılan Sarıkamış harekâtı çok riskli idi ama Enver Paşa, başarıldığında Rusların bu cephede varlıklarının yok olmasının bu riske değeceğini hesaplamıştı. Enver Paşa büyük başarı için büyük risk almaya karar verdi.

Kağıt üzerindeki plana nazaran cephede malzeme ve iaşe çok noksandı. Bir iddiaya göre de erzağın az olması ve salgın hastalık olması Enver Paşa’nın hemen bir harekâta girişmesine sebep olmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına göre Sarıkamış’ta Osmanlı zayiatları 60.000 ve Rus zayiatları 30.000’dir. Savaşın en hazin kısmı ise Osmanlı kayıplarının birçoğunun Ruslar ile yapılan çarpışmalarda değil de ağır soğuk hava koşulları yüzünden yaşamlarını yitirmesidir.

Ruslar; Türklerden 200 subay, 7000 eri esir, 20 makineli tüfekle 30 topu ganimet olarak almışlardır. 5000 kişi civarında esir alınmıştır. Bunlar tahmine göre Kırımda domuz çifliğinde çalıştırılarak ve aç bırakılarak ölmüşlerdir. Tarihçi-yazar Mehmet Niyazi Sarıkamış harekatındaki şehit sayısının tüm belgelerde toplamda 23.000 olduğunu, 90.000 rakamının 60.000 kayıp veren Rusların yalanı olduğunu kaydeder.

Kaynak: Sözcü/ TRT

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ