Genel
15 Kasım 2018 ( 1817 görüntülenme )

'MİLLİ EĞİTİM SURİYE'DE'

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriye’deki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının yapıldığı bölgelerde eğitim gören 360 bin öğrenci için 3 milyon 600 bin ders kitabı dağıtma kararı aldı.


Milli Eğitim Bakanlığı, Kilis'in Elbeyli ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Çobanbey'deki AFAD lojistik merkezine 3 milyon 600 bin ders kitabı gönderdi.Türk öğretmenler, Arapça müfredatla hazırlanan Arapça dil bilgisi, fen bilgisi, İngilizce, matematik, fizik ve kimya kitaplarını tasnif ederek bölgedeki okullara dağıtacak.

İlk, orta ve lise eğitimi alan 360 bin öğrenci için hazırlanan kitaplar, Afrin, Cerablus, Bab, Azez ve Mare ilçeleri ile Çobanbey ve Ahtarin beldelerindeki okullara ulaşacak. 

'TÜRKİYE'DE 600 BİN ÇOCUK HAZIRLANIYOR'

Antalya'da gerçekleştirilen bir kongreye katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'deki okullarda 600 bin Suriyeli çocuğun eğitim gördüğünü söyledi.

Serik ilçesi Belek bölgesindeki Regnum Carya Otel'de düzenlenen kongrede konuşan Ziya Selçuk, çocuk kavramının, Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkezinde olduğunu söyledi.

'SURİYELİ ÖĞRENCİ SAYISI 600 BİN'

Türkiye'deki Suriyeli ailelerin öğrenci çocuklarını da geleceğe hazırlamak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Selçuk, "Yüz binlerce çocuğumuzun okullaşması için tedbirler alıyoruz. 600 bin Suriyeli çocuğumuz var okullarda. Finlandiya'nın tüm öğrenci sayısı 600 bin değil. Biz onlara misafirimiz diyoruz. Bu çocukların Türkiye ve insanlık için daha yararlı olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ