Gazeteci Semra Topçu, AKP'nin devlet bankalarını nasıl kendi siyasi arka bahçesi haline getirdiği de kimlerin hangi görevlere atandığını anlattı. Semra Topçu'nun 'Semranindefteri' blogunda yer alan İş Bankası ile ilgili o haber:

‘KAMU BANKALARI ZARARDA İŞ BANKASI KARDA’
“AKP’nin varlık fonuna devrettiği kamu bankalarının zarar ettiği biliniyor. Dolayısıyla kar eden İş Bankası’nı Hazine’ye devretme arzusu, bankanın başına gelecekler hakkında fikir veriyor. Dünyanın en saygın 10 bankasından biri olan bir banka İş Bankası ve Ziraat Halk bankası gibi kamu bankalarından farkı zarar değil kar ediyor olması… Kamu Bankaları AKP’nin arka bahçesi gibi…ç kamu bankasının yönetiminde hangi AKP’liler var?”

‘VAKIFBAK AKP’
Vakıfbank’ın yönetim kurulu üyeleri ve AKP ile ilişkileri şöyle:
AKP’li eski bakan Abdülkadir Aksu yönetim kurulu başkanı,
AKP’li 26. Dönem milletvekili Şahap Kavcıoğlu, aynı zamanda Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı yönetim kurulu başkanlığına da atandı.
AKP’li 22,23,24. Dönem Milletvekili Sadık Yakut, kendisi bir gazetecinin sorusuna verdiği belaltı yanıtla hatırlanıyor. (Meclis Başkanvekili iken 17 Aralık operasyonu sorusuna gülerek “Ben olsaydım ebeni öperdim senin” demişti.)”

‘PENSİLVANYA’YA GİDEN DE VAR’
“AKP’li 23,24. Dönem Milletvekili Dilek Yüksel, Tokat Milletvekili olan Dilek Yüksel, FETÖ ile birlikte fotoğrafı olan milletvekilleri biri. AKP’li milletvekilleri, 2012’de Boston’da FETÖ tarafından organize edilen ‘Kültür Günleri’ programına katılmış, o tarihte 12’si de milletvekili olan grup Pensilvanya’ya da giderek Fetullah Gülen ile de görüşmüştü. İşte o meşhur fotoğraftakilerden biri de Dilek Yüksel'di.
Cumhurbaşkanının ekonomi danışmanı, ekonomi yazarı Cemil Ragıp Ertem, AKP bürokratlarından Dr. Adnan Ertem, 9 yıl Vakıfbank genel müdürlüğü yaptı, Vakıfbank yönetim kurulu üyeliği yaparken aynı zamanda Aile ve Çalışma Bakanlığında bakan yardımcısı. Halen bankanın genel müdürü olan Abdi Serdar Üstünsalih, zaten yıllardır Vakıfbank’ın genel müdür yardımcısıydı.”

‘ERDOĞAN’IN A TAKIMI’

“Denetleme Kurulu’nda AKP bürokratlarından Yunus Arıncı bulunuyor. 2010’da bu göreve atanan Arıncı, 2015’ten beri Devlet Denetleme Kurulu başkanlığını da yürütüyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanıyken, Devlet Denetleme Kurulu başkanlığına atanmıştı.
Cumhurbaşkanı’nın A takımında olduğu yorumlanan ve Erdoğan’nın en güvendiği yüksek bürokratlarından biri olarak nitelenen Arıncı, Bülent Arınç’ın KHK’lılarla ilgili sözlerine ağır tepki göstermesiyle tanındı. Denetim Kurulu’nun diğer üyesi ise Hasan Türe, zaten Vakıfbank kökenli bir isim. Serdar Tunç Bilek, Şahin Uğur bankacılık sektöründe yöneticilik yapmış isimler".

‘VAKIFBANK AKP’
“Halk Bankası yönetim kurulu üyeleri ve AKP ile ilişkileri şöyle:
Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Özdil, Albaraka, ihlas gibi AKP sermayesinin finans ayağında bürokrat. Yönetim kurulunun başkanvekili Himmet Karadağ ise Borsa İstanbul ve Varlık Fonu’nda başkanlık yapan, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ders de veren, AKP’nin büyük önem verdiği İslami finans modelini destekleyen bir isim.
AKP’li belediye başkanı Mevlüt Uysal, son seçimde Büyükçekmece belediye başkan adayıydı, seçilemeyince Halk Bankası yönetim kuruluna atandı.
Bankacı Osman Arslan, 2017 yılından beri Halk Bankasının genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi, kamuoyu onu AKP’yi öven sözleriyle tanıyor.”

‘ERDOĞAN’IN DANIŞMANI’

“Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi de olan Meltem Taylan Aydın, 2017’de yönetim kuruluna atandı.
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Maksut Serim, ilahiyat mezunu Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği yapmış bir isim.
Aynı zamanda Ticaret Bakanlığı bakan yardımcısı da olan Sezai Uçarmak, eski Gümrükler genel müdürü, AKP’den Ordu milletvekili adayı adayı olmuştu.
Cumhurbaşkanından torpilli yorumları ile 5 lüks makam arabası kullanıyor diye haber olan Faruk Özçelik, aynı zamanda Gençlik Spor Bakanlığı müsteşarlarından.
AKP’li bürokrat Prof. Dr. Yılmaz Çolak, polis akademisinden…
Sadık Tıltak, bankacılık sektöründen.”

ZİRAAT AKP’
“Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeleri ve AKP ile ilişkileri ise şöyle:
AKP’li Faruk Çelik, 21,22,23,24,25,26. Dönem milletvekili ve Çalışma-Sosyal Güvenlik Bakanı, Devlet Bakanı, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı…
AKP’li Mahmut Kaçar, 24 ve 26. Dönem Şanlıurfa Milletvekili,
Mehmet Nihat Ömeroğlu, Kamu Başdenetçisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla biliniyor.
Serruh Kaleli, oğlu AKP’den aday olan Anayasa Mahkemesi eski üyesi. AKP’nin kapatılma davasında ismi çok tartışılmıştı.
Prof. Dr. Gülnur Aybet, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi…
Bankanın yönetim kurulunda bulunan Ahmet Genç, Yusuf Dağcan, Hüseyin Aydın, Yusuf Bilmez, Feyzi Çutur, Fatih Mehmet Doğan gibi isimler ise bankacılık sektöründen isimler…”

‘HEM BANKADA HEM DE BANKALARIN İŞTİRAKLERİNDE’
İlginç bir ayrıntı da bu üç devlet bankasının yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan AKP’lilerin bankaların yan iştiraklerinde de yer almaları yani oralardan da maaş-huzur hakkı alabilmeleri imkanı var. Örneğin, Serruh Kaleli, Faruk Çelik, Mehmet Nihat Ömeroğlu hem Ziraat Emeklilik, hem Ziraat Sigortacılık yönetiminde. Mahmut Kaçar aynı zamanda Ziraat Katılım üyesi… Bu durum diğer bankalarda da böyle."

‘ARPALIK’
18 yıldır iktidarda olup, devleti partileştiren AKP’nin en önemli özelliklerinden biri rantını dağıtırken, üçer beşer maaş alan bürokratlar yaratması oldu. Devlet bürokrasi zaten AKP kadrolarından oluşuyor. Birgün Gazetesi haberine göre, devlet bankalarında yönetim kurulu üyesi olanlar en az 20 bin Lira alıyor. Üç-dört maaş birden almak, huzur hakkı ve AKP…
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Arpalık Listesi diye nitelendirdiği bir liste kamuoyuna duyurmuş ve “Ülkede ikişer üçer maaş alanlar var. Göz doymuyor. Gidiyor dört beş yerden maaş alıyor” demişti. O listede yer alan birden fazla maaş alan AKP’liler arasında banka yan kuruluşları yönetiminde yer almanın dışında, başka kamu kuruluşlarından ya da özerk kurumlardan maaş alanlar olduğu gibi sarayda görevliler de var.
AKP yandaşlarını devletin tüm imkanlarıyla besliyor, yetmemiş İş Bankası’nı istiyor…
Devlet Bankalarının zarar ettiği bir ortamda İş Bankası’nı da rant pastasına eklemek istiyor…”

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ