1755 görüntülenme15 Aralık 2018
Türkiye, bu sabah Irak’ın kuzeyinde Sincar ve Karacak’ta (Mahmur Dağı) PKK’nın sığınaklarını hava harekatıyla vurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a yönelik operasyon sonrasında Suriye’de Fırat’ın doğusunu da en kısa sürede hedef alacakları mesajını yineledi.

ABD’YE “CAMBAZ OYUNU” TEPKİSİ

Erdoğan, Suriye’de Fırat’ın batısında ve PYD-YPG’nin kontrolündeki Menbiç bölgesi konusunda mutabakat sağlanmış olmasına rağmen ABD’nin, Türkiye’nin beklentilerini karşılamadığını söyledi. Erdoğan, isim vermedi ancak ABD’yi Menbiç konusunda Türkiye’yi oyalamakla suçladı. 

'CAMBAZA BAK CAMBAZA'

Erdoğan, “'Cambaza bak cambaza' oyunu haline getirdikleri Münbiç hikayesiyle bizim dikkatimizi dağıtmaya, kararlılığımızı bozmaya çalışıyorlar. Suriye'de attığımız adımlarla sadece kendi ülkemizin güvenliğini sağlamakla kalmıyoruz. Ümmetin ve tüm insanlığın izzetini de koruyoruz” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin askeri operasyon kararı alarak doğru bir adım attığı görüşünü, “Tel Rıfat’tan Afrin’deki askerlerimize yönelik kalleş saldırı, aldığımız kararın ne kadar isabetli olduğunu göstermiştir” ifadeleriyle dile getirdi.

‘YETERİNCE ZAMAN KAYBETTİK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sabah Ankara Komuta Merkezi'nde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın gözetiminde Irak’a yönelik yapılan hava harekatı için “Sürekli sınırlarımıza tehdit oluşturan Sincar’da ve Mahmur’un etekleri Karacak’ta, operasyonumuzu yaptık, bunun gerisi gelecektir” dedi.

‘BİR GÜNLÜK GECİKMEYE DAHİ TAHAMMÜLÜMÜZ YOK’


Erdoğan, Türkiye’nin kendi sınır bölgesinden PKK ile PYD-YPG yapısını uzaklaştırmak için Irak’tan sonra Suriye’de de askeri operasyon yürüteceği sinyalini verdi. Erdoğan, “Fırat'ın doğusundaki bölgeleri de huzura ve güvene kavuşturmakta kararlıyız. Türkiye, Fırat'ın doğusundaki terör bataklığına müdahale konusunda yeteri kadar zaman kaybetmiştir. Bundan sonra tek bir günlük gecikmeye dahi tahammülümüz yoktur” diye konuştu.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ