Reklamlar
Anasayfa » Haber
04 Eylül 2017 ( 314 görüntülenme )

MERKEL'DEN TÜRKİYE'YE AÇIK MESAJ!..

MERKEL: MUHATAPLAR ZOR DA OLSA DİYALOG SÜRMELİ


Almanya Başbakanı Merkel Türkiye ile diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini söyledi. 

CDU meclis grup başkanı Kauder ise İbrahim Kalın ve Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile ilgili sert mesajların verildiği pazar günkü televizyon düellosunun ardından pazartesi günü partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) meclis grubunda konuştu. 24 Eylül seçimleri öncesindeki son grup oturumunda Türkiye ile ilişkilere de değinen Merkel, katılımcıların aktardığına göre, Türkiye ile diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'DE SİYASİ DURUM KÖTÜLEŞİYOR

Oturumdan aktarılanlara göre Merkel, Türkiye'deki siyasi durumun giderek daha da kötüleştiğini belirterek, "Ancak Türkiye NATO'da bir ortağımız. Ayrıca Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarına yardım edilmesi gerekiyor" görüşünü dile getirdi. Ankara ile ilişkilerin riskli ve zor olduğunu vurgulayan Merkel, bununla birlikte "zor muhataplarla da diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini" kaydetti.

Kauder'den Çavuşoğlu'na: TAHAMMÜL EDİLEMEZ"

Diğer yandan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Merkel ve Schulz'un Türkiye ile ilgili ifadelerine yönelik yaptığı açıklamaya yanıt verdi.

 Kauder, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklamalarını "tahammül edilmez" bulduğunu belirterek "Türkiye ile Almanya arasındaki havayı zehirlemeye çalışan onların kendisidir" dedi.

NE OLMUŞTU?

Çavuşoğlu, Merkel ve Schulz'un televizyon düellosundaki ifadeleriyle ilgili olarak, "Avrupa şu anda İkinci Dünya Savaşı öncesi değerlere dönüyor" demiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözcüsü İbrahim Kalın da "Kalın, "Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve ötekileştirmeye-düşmanlaştırmaya boyun eğmesi sadece ayrımcılığı ve ırkçılığı körükler" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: DW Türkçe

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ADALET KURULTAYI'NA AKP'DEN İNANILMAZ TEPKİ!.. ABD'den TÜRKİYE'ye DALGA GEÇER GİBİ YANIT! "TIP ÖĞRENCİLERİNE ASKER HEKİMLİK YOLU AÇILDI" AZİZ YILDIRIM'A DALGA GEÇER GİBİ TUHAF CEZA! BBP'li Başkandan Genel Merkeze Sert Tepki! Bahçeli'den SUİKAST İDDİALARINA CEVAP! REFERANDUMDA BÜYÜK YALAN!.. "YOK" DEDİLER "VAR" ÇIKTI!.. ALMANYA'DAN 6.000 TÜRK'E SINIR DIŞI KARARI

Bakmadan Geçme!

KAPAT
IRAK'IN KUZEYİNE HAVA HAREKATI!