Reklamlar
Anasayfa » Haber
06 Aralık 2016 ( 196 görüntülenme )

Melih Gökçek’in Helikopter Skandalı

Melih Gökçek'in başında bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde 'helikopter' skandalı patlak verdi.
 Ankara Belediyesi, kendi kuruluşu Belka A.Ş’den iki helikopter kiraladı. Belka, aynı tarihlerde bu helikopterleri ayrıca belediyeye ait ASKİ şirketine kiraladı. Helikopterlerden biri hiç uçmadı, biri yılda 12 kez uçtu.


Melih Gökçek’in yönettiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda skandal bir helikopter yolsuzluğuna imza atıldı. Belediyenin iksitadi teşekküllerinden Belka A.Ş, büyükşehir belediyesine 1 milyon 775 bin TL karşılığında iki helikopter kiraladı.

Ancak belediye, bu helikopterlerden birini hiç kullanmadı, diğerinde ise sadece 12 uçuş yaptı. Hızını alamayan Belka A.Ş, “aynı helikopterleri” bu kez belediyeye bağlı Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (ASKİ) 4 milyon 400 bin TL’ye kiraladı. Oysa sözleşmede belediyenin kiraladığı helikopterleri diğer kurumlara ücretsiz kullandırabileceği maddesi bulunuyordu. Belka A.Ş, helikopterleri aynı dönemde belediyeye iki kez kiralamış oldu.
Cumhuriyet’in haberine göre; devletin kayıtlarına giren rapora göre, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından 21 Ağustos 2013 tarihinde “Bir Adet Tek Motorlu Helikopter Kiralanması İşi” ihalesini düzenledi.

İhaleyi 1 milyon 775 bin TL bedelle belediye şirketlerinden Belka A.Ş. kazandı. Sözleşmede kiralanan iki helikopterin 23 Eylül 2013-22 Eylül 2014 tarihleri arasında kullanılacağı belirtildi. Ancak belediyeyi denetleyen müfettişler, iki helikopterin bir tanesinin bir yıl boyunca sadece 12 kez uçtuğunu tespit etti.Bu 12 uçuşun 3 aylık dönemde gerçekleştiği, kalan 9 ay boyunca helikopterin hiç kullanılmadığı belirlendi. Kiralan diğer helikopter ise 1 yıl boyunca hiç uçurulmayarak atıl şekilde bekletildi. Oysa uçurulmayan helikopterler için belediye kendi şirketine 1 milyon 775 bin TL para ödedi.
Bir daha kiraladı

Bu arada 2014 yılında da belediye kurumlarından ASKİ, Belka A.Ş’den 1 Adet Tek Motorlu 1 Adet Çift Motorlu Helikopter kiraladı. Bu kiralama karşılığında ASKİ, Belka’ya toplam 4 milyon 400 bin TL ödeme yaptı. Müfettişler, çarpıcı bir yolsuzluğu fark etti. İncelemede, belediyeye kiralanan helikopterler ile ASKİ’ye verilenlerin “hava aracı tescil sertifikaları ve seri numaralarının” aynı olduğu belirlendi. Yani Belka, bağlı olduğu belediyeye kiraladığı iki helikopteri, aynı tarihlerde bir de ASKİ’ye kiraladı. l


Kaynak : Sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN DİKKAT ÇEKİCİ MANİSA AÇIKLAMASI... ŞOK!.. PKK İPİNİ KOPARDI!.. FIRAT'IN NE BATISI KALDI NE DOĞUSU!.. Bu Haber Pek Çok İnsanımızı Sevindirecek! ŞOK! Nusaybin-Kilis Yanıyor... Burhan Kuzu Ne Diyor!.. FLAŞ!.. STAR YAZARI TAŞGETİREN SUÇLUYU BULDU!.. Davutoğlu-Bahçeli Zirvesi Kesinleşti ÜMİT KOCASAKAL -YSK SUÇ İŞLİYOR HESAP VERECEKLER KORKU BUNDAN.! BAKAN EROĞLU PAYLAŞTI... VİDEO FIRLADI, KULAKLAR ÇINLADI!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bakan Eroğlu’ndan ’KAR ERİMESİ’ Uyarısı!