MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP'nin İBB başkan adayılığı Anayasa tartışmalarına neden olan Binali Yıldırım'ı telefonla arayarak tebrik etti. TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen törende Yıldırım ile birlikte üzere ilçe belediye başkan adayları da ilan edildi. Törende Cumhur İttifakı kapsamında 39 ilçeden MHP'ye bırakılan 3 ilçenin başkan adaylarını da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması dikkat çekmişti.

MECLİS BAŞKANLIĞI AÇIKLADI: BAHÇELİ'DEN TEBRİK

TBMM Başkanlığından yapılan açıklamada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin adaylığı açıklanmasının ardından Anayasa tartışmalarının başladığı Binali Yıldırım'ı tebrik ettiği bildirildi. Açıklamada Bahçeli'nin, Binali Yıldırım'ı adaylığı dolayısıyla telefonla arayarak tebrik ettiği ve başarı dileğinde bulunduğu aktarıldı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, belediye başkanlığı adaylığı için istifa edip etmeyeceği tartışmalarıyla ilgili ‘konu kapandı’ dedi, ama AKP içinde hâlâ Yıldırım’ın YSK’nin adayları resmen ilan edeceği 3 Mart’tan sonra istifa edeceği beklentisi dile getiriliyor.

YILDIRIM İSTİFA ETMELİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifasına gerek olmadığı açıklamasının ardından Yıldırım da “İstifa tartışmaları benim dışımda, konu kapanmıştır” açıklamasını yapmıştı. Ancak tüm bu açıklamalara karşın AKP içinde Yıldırım’ın istifasıyla ilgili beklenti sürüyor.

Parti kulislerinde, Yıldırım’ın yasal zorunluluk olmamasını düşünmesine karşın ‘etik’ gereği YSK’nin adaylarla ilgili kesin ilan tarihi olan 3 Mart ya da izleyen günlerde TBMM Başkanlığı’ndan istifa edeceği beklentisi dile getiriliyor. Yıldırım’ın istifa etmemeyi tercih etmesi ya da 3 Mart’tan sonra istifa etmesi durumunda yeni TBMM Başkanı’nın seçimi 31 Mart sonrası seçimleri sonrasına kalacak.

EN YAŞLI BAŞKAN VEKİLİ CELAL ADAN

AKP kulislerinde, “TBMM, en geç mart başından itibaren seçime kadar çalışmalarına ara verecek. Bir istifa durumunda TBMM Başkanlığı için seçim yapılmaz. En yaşlı başkanvekili olan MHP’li Celal Adan, seçime kadar geçici başkan olarak görev yapar. Yıldırım’ın belediye başkanlığını kazanması durumunda seçimden sonra yeni TBMM Başkanı seçilir” görüşü dile getiriliyor.

CHP TEPKİLİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, adı İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak açıklanan Binali Yıldırım'ın, Meclis'te grup yönetmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen törende TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladı. Adaylığının kesinleşmesinin ardından Yıldırım'ın Meclis Başkanlığı görevine devam edip etmeyeceği tekrar gündeme geldi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ