Politika
24 Ağustos 2017 ( 1778 görüntülenme )

MECLİS'TE ŞOK SKANDAL!.. TELEFONLARDA İNANILMAZ SANSÜR!..

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN ARTIK YASAKLI


CHP’li vekilin bayram mesajı filtreye takılınca ‘sansür’ ortaya çıktı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’nin vekiller için tahsis ettiği cep telefonu hattından, seçmenlerine “‘Adalet timsali dinimizin, mübarek Ramazan Bayramının adaletli günlere vesile olması dileğiyle bayramınızı kutlarım” diye mesaj attı. Ancak söz konusu mesaj iletilemedi. 

Tanal; Meclis’te yaptığı kısa araştırmada ‘sansürün’ arkasında, hatların bağlı olduğu GSM şirketi Vodafone’nun ‘antihacker’ uygulamasının olduğunu buldu.

Tanal’a konuşan Vodafone yetkilileri; 09 Eylül 2016 tarihinde milletvekillerinin şifrelerinin kırıldığını ve telefon hatlarından, ‘onlar adına uygun olmayan, kamuoyunda infial yaratacak nitelikte SMS gönderimlerinin yapıldığını’ söylediler. 

"İŞİN ARKASINDA MECLİS ÇIKTI"

Vodafone’nun bu hacklenme olayı sonrası, TBMM Milletvekili Hizmetleri Dairesi ile ortak çalışma yürüttüğü ve önlem olarak da özel bir şirketle anlaşıp ‘filtre’ uygulamasına geçtikleri ortaya çıktı. Şirketin saldırıların önlenmesi için de saldırıda kullanılan bazı kelimeleri ‘yasaklı’ listeye aldığı öğrenildi.  

Yani milletvekillerinin attığı mesajlarda; “Tanrı Türkü korusun, Börteçine Siber TİM, Börteçine, Tengri Biz Menen, Türk ırkı sağ olsun, Ayyıldız tim, Ya İstiklal Ya Ölüm, Ergenekon Tim, Siber Tim ve Siber” söz öbekleri yer alıyorsa sistem bunu ‘hat hacklenmiş’ olarak algılıyor ve söz konusu mesajı göndermiyor.

Şans eseri skandalı ortaya çıkaran ve filtre uygulamasına tepki gösteren CHP'li Mahmut Tanal,  

"YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" DE YASAKLI"

“ TİM kelimesinin yasaklı kelimeler arasında olmasından dolayı kendi takdirleriyle mesajımı yollamayan Vodafone'nin yaptığı adeta düşünce polisliğidir. Vodafone'ye verdiğim Bilgi Edinme Dilekçemde yasaklı kelimeler nelerdir sorusuna; Tanrı Türk'ü korusun, Börteçine siber tim, Börteçine, Tengri biz menen, Türk ırkı sağ olsun, Ayyıldız Tim, Ya istiklal ya ölüm, Ergenekon Tim, Siber Tim, Siber kelimelerinin yasaklı olduğu cevabını aldım."  diye konuştu.

İŞTE BELGESİ:

Milletvekilleri eğer SMS'lerinde bu kelimeleri kullanılarsa, mesajları filtreye takılıyor.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ