Yargıtay tarafından tazminat ödemeye mahkûm edilen Kombassan’ı kurtarma operasyonu, 5 milyar Avro’dan fazla tazminat ödemesine neden olabilir.

‘GURBETÇİLERDEN MİLYARLARCA EURO’
1990 ile 2000 yılları arasında Avrupa’da gurbetçilerden milyarlarca Avro para toplayan ve Yargıtay kararlarıyla mahkum olan Kombassan (Bera) Holding ile İttifak Holding’i kurtarmayı amaçlayan yasa tasarısına tepkiler sürüyor.

‘MAĞDUR DAVALARI İPTALE GİDİYOR’
Kombassan mağdurlarının avukatı Acun Papakçı, 1 Kasım’da Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 45 maddelik kanun teklifi içinde yer alan bir geçici maddeyle mağdurların açtığı davaların iptalini öngören düzenlemeyle ilgili milletvekillerine mektup göndererek Genel Kurul’da “hayır” oyu kullanmaya çağırdı.

TÜRKİYE’DE BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR KANUN ÇIKMADI


Düzenlemeyle yatırımcıların bu şirketlere zorla ortak edilmekte olduğunu ve ortaklık ilişkisinin kurulmadığını iddia etmelerinin de yasaklandığına dikkat çeken Papakçı, “Türkiye’de devletin iki özel hukuk kişisi arasındaki ilişkiye taraf olduğu, yargı kararlarına aykırı tespitler yaptığı, Borçlar, Ticaret, Ceza, Bankacılık ve Sermaye Piyasası Kanun düzenlemelerini dondurduğu ve yeni bir yargılama usulü düzenlediği bir metin bugüne kadar kanunlaşmamıştır” dedi.

TÜRKİYE TAZMİNAT ÖDEMEK DURUMUNDA KALABİLİR
Düzenleme geçtiğinde bu şirketlerin ortaklık yapısının belirsizleşeceğini, artık şirketlerin Borsa’da işlem görmesinin mümkün olamayacağını, gerçekleşmiş ve gerçekleşecek genel kurulların tartışmalı hale geleceğini savunan Papakçı, devletin hem Avrupa’ da para yatıran mağdurlara hem de Borsa’da hisse senedi alan yatırımcılara tazminat ödemek zorunda kalacağını öne sürdü.

İşgücü anlaşmaları ile Avrupa’ya göç eden yaklaşık 250 bin Türk asıllı işçinin dini ve milli duyguları sömürülerek Türkiye’ye dönme hayaliyle biriktirdikleri yaklaşık 25 milyar Avro’nun ellerinden alındığını hatırlatan Papakçı, sadece Kombassan’ın 1.75 milyar Avro topladığına dikkat çekti.

YARGITAY KARARLARI VAR, BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ

Mağdur edilen yatırımcılar tarafından 2003 yılından itibaren Kombassan, İttifak, Yimpaş, Jetpa gibi şirketler aleyhine davalar açıldığını ve Kombassan hakkında açılan davalarda Yargıtay’da kesinleşen kararlar alındığını hatırlatan Papakçı, Yargıtay’ın bu şirketlerin yaptığının “haksız fiil” olduğuna, “taraflar arasında sahih bir ortaklık ilişkisi kurulmadığına”, “Hisse senedi olarak verilenlerin hisse senedi olmadığına ve bir piyasa değeri bulunmadığına” dair yüzlerce kararı olduğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE’YE AĞIR TAZMİNATLARA YOLAÇAR

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bu düzenlemeyi hukuka uygun bulma olanağının olmadığına ve devlete karşı binlerce tazminat davası açılabileceğine işaret eden Papakçı, “Bugün şirketlere açılmış birkaç bin dava, on binlerce dava olarak Türkiye’ye karşı açılacaktır. Düzenlemeyle devlet Kombassan’ın tahsil ettiği 5 milyar Avro’dan fazla tazminat ödeme riski ile karşı karşıya bırakılmaktadır” uyarısında bulundu.

HİSSEDE YÜZDE 124’LÜK ARTIŞ

Kombassan’ı milyarlarca TL tazminat ödemekten kurtarmayı hedefleyen kanun teklifi TBMM’ye 24 Ekim’de sunuldu ancak şirketin hisse değeri 14 Ekim’de hızla artmaya başladı ve 14 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında yüzde 124 gibi olağandışı bir oranda yükseliş kaydetti. 2000-2006 döneminde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı olarak görev yapan Doğan Cansızlar, SPK’nin bu artışla ilgili inceleme yapması gerektiğini, kanun teklifini önceden bilenler tarafından “bilgi suiistimali” (insider trading) suçunun işlenmiş olabileceğine işaret etti.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ