TBMM’de, CHP, İYİ Parti ve HDP’nin Türkiye’de kritik konulara ilişkin araştırma komisyonu kurulmasına yönelik önergeleri, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddediliyor. Reddedilen önergeler arasında TRT Kurdi kanalında terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi terörist Osman Öcalan ile yapılan röportajla ilgili araştırma önergesi de bulunuyor.

GÜNDEM OLAN KONULARIN TAMAMI RETMuhalefet partileri, bugüne kadar TBMM gündemine sayısız önerge getirdi. Önergelerin birçoğu Türkiye’de çok tartışılan konular üzerine. Ancak bu önergelerin hemen hemen tamamı, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddediliyor. MHP’nin önergelerin çoğuna “ret” kararı vermesinin nedeni, “HDP ve İYİ Parti gibi partilerin yanında yer almamak” olarak açıklanıyor. AKP grubunun da bu konuda “MHP ile aynı düşüncede olduğu” belirtiliyor. Ancak her iki parti de HDP’nin çekimser kaldığı ya da ret oyu verdiği önergelerde HDP’yle yan yana gelmekten çekinmiyor. Ayrıca reddedilen önergelerin çoğunun AKP’ye dokunacak olması da AKP’nin ret oyunda etkili. Kamuoyunda çokça tartışılan ve Meclis’te reddedilen araştırma önergelerinden dikkat çekenler şöyle:

TERÖRİSTİN ARAŞTIRILMASI ÖNERGESİN DE RET: AKP MHP HDP BİRLEŞTİ, SONUÇ RET

Yinelenen İstanbul seçiminden az bir süre önce terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi terörist Osman Öcalan’ın TRT’nin Kürtçe yayın yapan Kurdî kanalına röportaj vermesi hakkında İYİ Parti tarafından, “TRT’nin yayın politikasının araştırılmasına” ilişkin verdiği araştırma önergesi, AKP ve MHP’nin “ret”, HDP’nin ise “çekimser” oylarıyla reddedildi.

ÖĞRENCİ BORÇLARINA RET


CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, önceki gün, TBMM Genel Kurulu’nda üniversiteden yeni mezun öğrencilerin “en birincil sorunları arasında bulunan” Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan kredi borçlarının ödenmesinin kolaylaştırılması için araştırma önergesi verdi. Ancak bu önerge de AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

BEKA ÖNERGESİNE RET


AKP ve MHP, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, seçim meydanlarında seçmenlere “Türkiye’nin beka sorunu olduğunu” sık sık dile getirdi. İYİ Parti de iktidar cephesinin bu söyleminden hareketle, TBMM’ye “Türkiye’nin beka sorunun araştırılmasına” yönelik komisyon kurulması yönünde önerge verdi. Ancak bu önerge de AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.


FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞININ ARAŞTIRILMASINA RET

15 Temmuz darbe girişimin ardından TBMM’de “15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu” kuruldu. Komisyonda pek çok önemli isim dinlendi. Ancak daha sonra Türkiye, 16 Nisan 2017’de anayasa referandumuna gitti ve anayasa değişti. Anayasa değişikliğiyle birlikte “parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne geçildi. Komisyonun raporu da Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmedi. Sonrasında partiler, “FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasına yönelik komisyon kurulması” yönünde pek çok kez Meclis’e önerge verdi. Ancak bu önergeler de AKP’nin oylarıyla reddedildi.

ANDIMIZA ERT

İYİ Partili İsmail Koncuk, Andımız’ın okullarda tekrar okutulmasına yönelik dava açmıştı. Koncuk’un açtığı davada Danıştay, Andımız’ın okutulmasına yönelik karar verdi. İYİ Parti de karar üzerine Meclis’e araştırma komisyonu kurulması yönünde önerge verdi. Önerge için AKP ve HDP “ret”, MHP ise “çekimser” oy kullandı.

EYT ÖNERGESİNE RET

Meclis’te AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilen ve kamuoyunda çokça tartışılan bir başka önerge de İYİ Parti’nin emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili önergesi oldu. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde her siyasi partinin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili seçim vaadi bulunuyordu. İYİ Parti, EYT’liler ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi, ancak komisyonun kurulması istemi reddedildi.


Kaynak:Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ