Sağlık
03 Mart 2019 ( 269 görüntülenme )

Mart geldi... DERDE DEVA ÇORBA BU!..

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanı Dr. Fatih Öner Kaya, Mart ayında gribe yakalanmamak için gereken önlemleri belirtti.

Gribe hala yakalanmayanlar için en tehlikeli dönemin başladığını söyleyen Dr. Fatih Öner Kaya,grip salgının yoğunlaşacağı bir döneme girileceğini belirtti ve “Haftada en az iki kez ayak parça çorbası içmeyi ihmal etmeyin. Bu çorbanın içindeki kollajen dokunun varlığı gribe karşı koruyucu olabiliyor” dedi.

AYAK PAÇA ÇORBASI

Yapılışı biraz zahmetli olsa da kelle paça çorbası içerdiği besin değeri nedeniyle çok faydalı bir çorba. Zahmeti ise anlaşıldığı üzere temizlenmesinden ve uzun pişme süresinden kaynaklanıyor. Kelle paça çorbasının faydaları saymakla bitmez. Özellikle vücut bağışıklığının düştüğü ya da hastalık yaşandığı dönemde tercih edilmesinin nedeni taşıdığı yüksek besin değeri. 

KELLE PAÇA ÇORBASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

500 gram kelle/ 500 gram paça/ 1 adet limon suyu/ Tuz/ 1 tatlı kaşığı sirke/ 2 yemek kaşığı zeytinyağı/ Pul biber/ Sarımsak.

KELLE PAÇA ÇORBASI NASIL YAPILIR?

İlk adım kelle ve paçanın özenli temizliğiyle başlıyor. Daha sonra bir düdüklü tencerenin içine birlikte koyun. Tencereyi doldurana kadar su ekleyin ve etler iyice kemikten ayrılana kadar pişirin. Etler haşlandıktan sonra, süzgeçten geçirip başka bir kabın içerisine alın ve soğumaya bırakın. Haşlama suyunu ise farklı bir kapta bekletin. Dilin zarını çıkarıp kuşbaşı şeklinde doğrayın.

Kelle ve paçayı da küçük parçalar halinde kemiklerden sıyırın ve büyük parçaları yine küçük küçük doğrayın. Doğradığınız etleri, haşlama et suyunun içine geri koyun ve tekrar birlikte pişirin. Kelle paça pişerken, sosunu hazırlayabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı sirke, 1 limonun suyu, 2 yemek kaşığı sıvı yağ , pul biber ve tuzu karıştırıp, yemeğe yavaş yavaş ekleyin. Kelle paça çorbasını, üzerine sarımsak ekleyerek servis edebilirsiniz.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ