Genel
08 Kasım 2018 ( 3023 görüntülenme )

Bakan'dan müjde!.. 'İYİ DURUMDAYIZ'

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği panelde konuştu. 


ENFLASYON DURDURULAMIYOR

Enflasyon ekim ayında Topyekün Mücadele kampanyasına rağmen yüzde 2.67 arttı. Beklenti yüzde 1.87 artış olacağı yönündeydi. 'İyi durumdayız' diyen Albayrak 'Enflasyonda Kasım ve Aralık ayında çok daha güzel sonuçlar alacağız' dedi. Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları şöyle;

'SİSTEM İŞLİYOR'

"Yapısal dönüşümleri hayata geçireceğiz. Ağustos ayında yaşadığımız süreç 2008 krizinden farklı olarak kur faiz ve enflasyon noktasında da çok büyük operasyon yapıldı. Ancak biz 2 ayda o kadar güçlü adımlarla bunun en büyük sebeplerinden biri yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile hızlı refleksler vermemizdir."

'ENFLASYONU PÜSKÜRTTÜK'

 "Ekonomi yönetimi olarak güçlü koordinasyonla aldığımız tedbirlerle ciddi bir refleks gösterdik. Bu ataklara karşı çok büyük tecrübe kazandık. Ekonomimizde meydana gelen etkileri teker teker ortadan kaldırdık. Bu kapsamda 2 temel alana odaklandık. Mücadele alanlarımızın başına enflasyonu koyduk. Fiyatlandırmalar bunu daha da büyüttü daha da önemli hale getirdi. Eylül ayı enflasyon raporuna baktığımızda büyük operasyonu 2 ayda püskürttük".

'DAHA İYİ OLACAĞIZ'

"Enflasyonla mücadele için bir dizi ÖTV ve KDV indirimleri adımları atıyoruz. Gıda enflasyonuna karşı adamlar atmaya devam edeceğiz. İyi bir noktadayız. Fırsatçı etiketlendirmeler geride kaldı. Enflasyonda Kasım ve Aralık ayında çok daha güzel sonuçlar alacağız. Yıl sonuna doğru çok daha iyi olacağız".

'PİŞMİŞ TAVUĞUN BAŞINA GELMEDİ'

"Türkiye'nin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. Terörler, operasyonlar... Motivasyonumuzda en ufak bir düşüş olmadı. Kimsenin piyasalardaki bu olumlu havayı bozmasına izin vermeyeceğiz. Eylül ayının ikinci yarısından itibaren dengelenme süreci başlamıştır. Ağustos Eylül Ekim rakamlarına kabaca baktığımda 40 milyar doların altına inmeye başladığını görüyoruz. Cari açıkta düşüş trendi böyle devam ederse yıl sonunda sürpriz rakamlar görebiliriz. Türkiye yaşadığı her saldırıdan güçlenerek çıktı. Kimsenin piyasadaki pozitif havayı bozmasına izin vermeyeceğiz".

'SÜRPRİZLER DE OLACAK'

"Özellikle finansal maliyetler noktasında ticari kredilerde 40-50'ler geride kaldı. Bugün itibariyle bu rakam yüzde 30'ların altına geldi. Bu yeterli mi? Daha yeni başladık. Mevduat ve kredi faizleri düşüyor. Makas çok açık, daralacak. Marj makası yüzde 10'lara dayandı. Yeni dönemde çok daha farklı strateji izleyeceğiz. Sürprizler de olacak".

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ