MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, 31 Mart seçimlerinde “Pek çok ilden sürpriz sonuçlar geleceğini” öne sürdü.

Kararsızların oranının seçime günler kalmasına rağmen yüzde 7-8 civarında bulunduğunu belirten Kulat, bunların çoğunun eskiden iktidar partisini desteklemiş kesimden kişiler olduğunu belirtti. Kulat, “Kararsızlar İstanbul’daki seçim sonucunu değiştirebilir” dedi. TV5 yayınına konuk olan Mehmet Ali Kulat’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘PEK ÇOK İLDEN SÜRPRİZ SONUÇLAR ÇIKACAK’

“Elimdeki verilerin bana söylediği, büyük ihtimalle pek çok ilden sürpriz sonuçlar alacağız. Yani elimizdeki şu andaki veriler… 3-4 günlük zaman dilimi var, şüphesiz. Elbette kararını söylemeyen bir seçmen kitlesi var; ama sonuçta elimizdeki veriler, Türkiye genelinde pek çok ilde ilginç sonuçları konuşacağız. Çünkü bu seçim, rutin bir seçimin ötesinde gelişti. Bir genel seçim havasına daha çok iktidar kanadı işi taşıdı. Yani muhalefeti çok suçlamasınlar bu anlamda. Muhalefet, doğal olarak savunmasını yaptı”.

‘ESKİ AKP’LİLER İFADESİ ARTIK ÇOK DUYULACAK’

“Burada o ittifaklarda farklı çıkışlar oldu. Meselâ Saadet Partisi, ittifakın dışına çıktı. Dolayısıyla yüzdelik olarak hani oyu şu kadardır, bu kadardır, ayrı bir şey; ama başka bir şey oldu, asıl. Bu seçimin en belirleyici unsurlarından bir tanesi, ‘Eski AK Partililer’ ifadesini duyacağız, bu seçimde. ‘Eski AK Partili’ ifadesini duyacağız. 

Yani AK Parti’nin dışında başka partilerden aday olan ama düne kadar AK Parti’de siyaset yapmış isimler duyacağız ve bunlar, seçimleri zorlayacaklar ki şu anda bunlar yaşanıyor, pek çok ilde. “
‘GEÇMİŞTE AKP’YE OY VERENLER ARTIK GİDİYOR’

“Değişik partilerden aday oluyorlar. Ağırlıklı olarak Milliyetçi Hareket Partisi’nden, Saadet Partisi’nden… O isimler de bu seçimde çok belirleyici oluyor. Dolayısıyla AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın ana arterde ortaya koymuş olduğu hedefi olan “Ben, nasıl olsa 24 Haziran’da yüzde 52,5’u yakaladım; yine yüzde 52,5’u, en azından yüzde 50’nin üzerinde bir rakamı yakalarsam zaten sonucu alırım” şeklindeki söylemi bozan, bu söylemi yeterli tutarlılıkta tutmayan en önemli neden, AK Partili olup, bu dönemde AK Partili olmayan, başka partilerde siyaset yapan insanlar, önemli bir yer tutuyor”. "

“AK PARTİLİLER MHP VE İYİ PARTİ’YE GİTTİ”

"Oranları söyleyemediğimiz için genel bir değerlendirme yapıyorum. İç Anadolu Bölgesi’nde, kısmen böyle Karadeniz’e doğru da dahil olmak üzere, MHP’li seçmenin, Cumhur İttifakı’nın beraber olmadığı yerler için söylüyorum; MHP’nin epey belediye aldığını söyleyebilirim. ‘Büyükşehir’ statüsünde çok değil; ama ilçe belediyesi niteliğinde, ki bunların bir kısmında adaylar, yine aynı şekilde ‘eski AK Partililer’. İlginç yani. Şimdi AK Partililer, sadece başka ittifaklara gitmediler, Cumhur İttifakı’nın içinde de MHP’ye gittiler. Öyle örnekleri var.”

‘İYİ PARTİ’YE AKP SEÇMENİNDEN DESTEK VAR’

“Üçüncüsü, MHP’den ayrılan bir parti olarak kurulan, ilk kuruluşu itibariyle, İYİ Parti’nin, bir ispat-ı vücut etmek için, kendini göstermek adına bu meseleye çok asıldığını ama asılırken, asıl, yani eğer belediye alacaksa, ki bazı yerlerde alacağını görüyoruz, o alacağı yerlerde de ağırlıklı ‘eski AK Partili’ siyasetçilerle sahaya çıktığını görüyoruz. Yine önemli bir şey..."

‘SAADET PARTİSİ İKİSİ BÜYÜKŞEHİR BİRDEN FAZLA İL BELEDİYESİNİ ALABİLİR’

"Tabiî yine onlar kadar önemli bir ayrı nokta da, yani 24 Haziran’daki yüzdelik oy oranı itibariyle kimsenin, bu seçim için çok fazla şans vermediği Saadet Partisi’nin, Türkiye genelinde bütün seçim bölgelerinde seçime giren tek parti durumunda şu anda, dolayısıyla Saadet Partisi’nin hem yüzdeliğinde bir artış bekliyoruz, yani ‘bekliyoruz’ derken, anketlere yansıdığı için söylüyorum”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ