Millet İttifakı'nın CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş, "Suriyeli vatandaşlar nüfus plansızlığı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alarak bu kentte ve ülkede söz sahibi olabilecekler. Örneğin bugün bir ilçemizde 2 Suriyeli muhtar adayı olmuş. 5 sene sonra belediye başkanı adayı olabilecek.” dedi.

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan’a yaptığı açıklamada Lütfü Savaş, sığınmacıların gelecekte yönetime de ortak olacağını “Bu topraklar bizim coğrafyamız. 20 yıl mücadele ederek kazandığımız topraklar. Ancak Suriyeli vatandaşlar nüfus plansızlığı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alarak bu kentte ve ülkede söz sahibi olabilecekler” dedi.

Millet İttifakı'nın CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı (mevcut belediye başkanı) Lütfü Savaş’ın konuyla ilgili Yeniçağ yazarı Ahmet Takan’a yaptığı açıklama şöyle;

‘BEN IRKÇILIK YAPMIYORUM, TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKİYORUM’

"Ensar-muhacir kavramına inanıyoruz. 7 yıldır her şeyimizi Suriyelilerle paylaşıyoruz. Fakat savaş bittikten sonra bu misafirlerimizin kendi öz yurtlarına dönmelerini istiyoruz. Şu anda 500 binden fazla Suriyeliyi şehrimizde ağırlıyoruz. Yakın zamanda bir açıklamam oldu. Ancak ben bu açıklamaları ırkçılık yapmak için söylemedim.”

‘İŞTE BUGÜN 2 SIĞINMACI MUHTAR ADAYI OLMUŞ’

“ Bu topraklar bizim coğrafyamız. 20 yıl mücadele ederek kazandığımız topraklar. Ancak Suriyeli vatandaşlar nüfus plansızlığı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alarak bu kentte ve ülkede söz sahibi olabilecekler. Örneğin bugün bir ilçemizde 2 Suriyeli muhtar adayı olmuş. 5 sene sonra belediye başkanı adayı olabilecek.”

‘BU SIĞINMACILAR KENDİ NÜFUSLARINI KORUMAK İÇİN DOĞUM ORANLARINI YÜKSELTİYORLAR’

“ Kendi nüfuslarını korumak için doğum oranlarını yüksek tutuyorlar. 3 yıl önce Hataylı kadınların doğum oranı ile Suriyeli kadınların doğum oranı aynı iken bugün bu oran yüzde 60'a yüzde 40 oranında Suriyelilerin lehinde. 3 yıl sonra yüzde 75'e 25 olacak. 12 yıl sonra Türk nüfusu Suriyeli nüfusun altında kalacak. Ondan sonra hiç kimse Hataylı olup da belediye başkanı adayı olmaya cesaret edemez.”

‘BU MİLLİ BİR MESELE’

“ Ben bunların hiçbirini ırkçılık yapmak için söylemedim. Hatay halkı ben bunları söyleyeyim diye beni seçti. Ben sussam bile gerçekler değişmeyecek. Çünkü bu bir millî mesele. Çorbada tuzu olmayanların sofrada gözünün olması doğru değil.7 yıldır savaşın gölgesinde yaşıyoruz ve şehrimiz bu durumdan özellikle ekonomik olarak olumsuz etkilendi. “

‘ESNAF ÜRETİCİ İŞÇİ İNSANLARIMIZ… HERKES MAĞDUR’

“Savaşın etkileri ve Suriyeli vatandaşların şehrimize gelmesiyle birlikte kişi başına düşen gelirimiz bin 515 dolar düştü. Esnafımız, üreticimiz, işçilerimiz, iş insanlarımız... Kısacası herkes mağdur oldu ve biz bu mağduriyetimizi gidermesi için Ankara'daki devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Devletimizin sıcak elini omzumuzda hissetmek istiyoruz." Dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ