Güvenlik
18 Şubat 2019 ( 2644 görüntülenme )

Lacamera: 'ANLAŞMA YOK, DESTEĞİ KESERİZ'

Amerika’nın Suriye’deki askerlerini çekme kararının ardından Esat’la müzakere yoluna başvuran SDG bir karar verme sürecinden geçiyor.

Amerika liderliğindeki IŞİD Karşıtı Koalisyon’un Komutanı Korgeneral Paul LaCamera, IŞİD’le mücadeleye destek veren Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Rusya ya da Suriye lideri Beşar Esat’la işbirliğine girmesi halinde Amerika’nın SDG’ye askeri yardımı kesmek zorunda kalacağını söyledi.

VOTEL: ‘SDG SAVAŞTIKÇA DESTEK VERİRİZ’

Amerika’nın Ortadoğu’daki birliklerinden sorumlu üst düzey askeri yetkilisi, Amerikan Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel Cuma günü Reuters’a yaptığı açıklamada, SDG’nin IŞİD cihatçıları üzerindeki baskısını devam ettirdiği sürece Amerika’nın gruba destek vermesi taraftarı olduğunu belirtmişti.

LACAMERA: ‘RUSYA YA DA ESAD’LA ANLAŞMAYIN, DESTEĞİ KESERİZ’

Ancak Pazar günü bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Korgeneral LaCamera’nın açıklamaları SDG’nin ABD ile Rusya ve Suriye yönetimi arasında bir seçim yapmak zorunda kalacağına işaret ediyor. Grubun IŞİD’le mücadeledeki başarılarını öven LaCamera, “Bizim müttefiğimiz olmaya devam ettikleri sürece biz de onları eğitmeye ve silahlandırmaya devam edeceğiz” dedi. Bu ortaklığın Esat’la uzlaşı yoluna gitseler dahi devam edip etmeyeceği sorusunaysa LaCamera’nın yanıtı ‘hayır’ oldu.

ESAD: ‘BİZE GELİN BU AMERİKA SİZİ KORUMAYACAK’

SDG’nin özerklik sahibi oldukları federal bir Suriye rejimi hayallerine karşı çıkan Esat, Pazar günü bölgedeki Kürtlere atfen uyarıda bulundu ve “Amerikalılara bel bağlayan gruplara sesleniyoruz: Amerikalılar sizi korumayacak” dedi.

Türkiye’nin PKK’yla bağlantılı olduğu gerekçesiyle terör örgütü olarak gördüğü YPG’nin ağırlığını oluşturduğu SDG yetkilileri, Amerika’nın ülkeden çekilmesinin ardından Türkiye’nin kuzeyde olası bir askeri müdahalesine karşı tedbir olarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’la uzlaşı yoluna gitmişti.

Türk yetkililer, grubun yönetimi elinde tuttuğu bölgelerde askeri harekata geçeceği yönünde birçok kez uyarıda bulundu.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ