Savcılık, AKP'li Burhan Kuzu hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi. Eski AKP Esenler Belediye Meclisi Üyesi Mustafa Atılgan'ın oğlu Salih Atılgan'ın AKP'li Burhan Kuzu hakkında 'dolandırıcılık' suçlamasıyla yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

SORUŞTURMAYA YER YOK

Atılgan'ın yaptığı suç duyurusunda, Kuzu'nun eski Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin 760 milyon dolarını Türkiye'ye getireceği ve bire on vereceği iddiasıyla kendileri üzerinden para topladığı öne sürüldü.İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fahri Mutlu Tosun, suç duyurusuyla ilgili 14 Ekim'de soruşturmaya yer olmadığı kararını verdi.

ŞİKAYET SOYUT


Karara gerekçe olarak, CMK'nın 158/6 maddesindeki "İhbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması veya ihbar ve şikayetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturmasına yer olmadığına karar verilir" hükmü gösterildi. Şikayetçi Atılgan, savcılığın takipsizlik kararına itiraz etti. İtiraza yönelik henüz karar çıkmadı.

KUZU NEDEN ŞİKAYET EDİLMİŞTİ


Atılgan'ın 2000 yılında doğan oğlu Salih Atılgan adına yurt dışında açılan hesaplar üzerinden yapılan transferlerden sonra Kuzu'nun vaatlerini yerine getirmediği iddia edilirken, şikayet dilekçesinde hangi gerekçeyle para toplandığı şöyle anlatıldı:

‘KADDAFİ’NİN PARALARI’
"Burhan Kuzu, Nurullah Han Buhari ismindeki şahısta Eski Libya Devlet Başkanı Kaddafi'nin ailesi tarafından verilmiş vekalet olduğunu, bu şahsın Kaddafi'nin paralarını Türkiye'ye getireceğini, bu paralarının Türkiye'ye getirilmesinde ve değerlendirilmesinde bu kişi ile birlikte çalıştıklarını belirtmiştir.”

‘ARABULUCULUK’

“Burhan Kuzu, Kaddafi'nin parasının Türkiye'ye getirilebilmesi için bir takım ön ödemelerin yapılması gerektiğini, paraların halen Afrika ülkelerinde olduğunu, paranın bu ülkelerden getirilmesi için için o ülkelerdeki bazı masraf ve gümrük işlemlerinin yapılması gerektiğini ve bunun için kaynak oluşturacaklarını söylemiştir.”

‘GÜVENLİ LİMAN’

“Bu nedenle piyasadan para topladıklarını, bu paraları dövize çevirerek yurt dışına gönderdiklerini, para yatıranların 1'e 10 kazanacaklarını anlatmış ancak kendisi üzerinden bu işlerin yapılmasının devletteki pozisyonu nedeniyle uygun olmadığını, bu sebeple güvendikleri arkadaşlarının hesaplarını kullanmak istediklerini belirtmiştir."

Kaynak:gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ