Genel
20 Ağustos 2018 ( 1277 görüntülenme )

Kurban kesilirken hangi dualar okunur?

Kurban Bayramı'nda okunacak dualar ve Kurban Bayramı ibadetleri merak ediliyor. Kurban Bayramı arefesinde ve Kurban Bayramı'nda okunması gereken bazı dualar ve bazı ibadetler tavsiye ediliyor. Ayrıca kurban kesilme işlemi gerçekleşirken de bazı özel dualar okunuyor. İşte Kurban Bayramı ibadetleri...

Kurbanların bayramın üç gününde kesilmesi lâzım gelir. Kurban, deve, sığır manda, koyun ve keçiden kesilir. Devenin beş seneliği, sığır ve mandanın iki seneliği, koyun ve keçinin bir seneliği veya cüsseli ve gösterişli olmak şartıyla altı aylığı kurban edilebilir. İşte merak edilen diğer detaylar…

KURBAN BAYRAMI AREFESİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Kurban Bayramı Arefesi’nde Hacca gidemeyenler için Arafat’ta kılınan namazı kılmak son derece faziletlidir. Kurban Bayramı Arefesi kılınacak namaz öğle ile ikindi namazı arasında kılınmaktadır. Bu namaz iki rekattır. Her rekatında bir Fatiha Suresi, 3 Kafirun Suresi ve 10 adet İhlas Suresi okunur.Kurban Bayramı arefesi sabah namazından, bayramın 4.günü ikindi namazına kadar her farz namazının arkasından tekbir almak vacip bir ibadettir.

Kurban Arefesi yapılacak diğer ibadetler şu şekildedir;


– Oruç tutmak
– Nafile namazlar kılmak
– Fakir fukaraya yardım etmek
– Yetimleri sevindirmek
– Bolca tefekkür etmek
– Küs olan Müslümanları barıştırmak
– Bolca dua etmek

KURBAN BAYRAMI İBADETLERİ NELER?

Kurban Bayramı yapılacak ibadetler insanların merakını çekiyor. 4 gün sürece kurban bayramı boyunca yapılacak pek çok ibadet vardır. İşte Kurban Bayramı’nda yapılacak ibadetler;

– Kurban kesmek: Durumu olan herkese vacip olan bu ibadet, Kurban Bayramı’nın sebebidir.

– Namaz kılmak: Kurban Bayramı sabahı milyonlarca Müslüman bayram namazına kalkacak. Bayram namazı dışında kaza ve nafile namazlar kılmak da son derece önemlidir.

– Teşrik Tekbiri getirmek: Bu sabah namazından sonra Kurban Bayramı’nın 4. günü ikindi namazına kadar teşrik tekbirleri getirmek vaciptir.

– Tövbe ve İstiğfar etmek: Tüm önemli dini günlerde olduğu gibi, Kurban Bayramı boyunca Cenab-ı Hak’tan günahlar için af dilemek, günahlardan tövbe etmek ve istiğfar etmek önemlidir.

– İhlas Suresi hatmi yapmak: Bayram boyunca 1000 kez İhlas Suresi okuyarak İhlas Hatmi yapmak bayramdan alınacak fazileti atlayacaktır.

– Fakir-fukaraya yardım etmek: Kurban etini ihtiyaç sahiplerine pay etmek de bu bayramın önemli amaçlarından biridir.

-Müslümanlar arası bağları güçlendirmek: Eş,dost, akraba ziyaretleri ile Mü’minler arası bağların güçlenmesi bayramların manevi yönünü canlandıracaktır.

KURBAN KESERKEN OKUNACAK DUALAR

Kurban kesileceği yere eziyet verilmeden götürülür. Hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye gelecek şekilde sol tarafı üzerine yatırılır. Sağ arka ayağı serbest bırakılarak, diğer üçü bağlanır ve kıbleye karşı durulur ve üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denildikten sonra şu âyetler kurban sahibi veya vekili tarafından okunur:

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En'âm, 6/162-163)

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah'a ortak koşanlardan değilim.” (En'âm, 6/79)

Bu ayetlerden sonra,

“Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirillir ve Bismillahi Allahü Ekber” denilerek hazırlanan keskin bıçak hayvanın boynuna çalınır. Damar ve borular tamamen kesilerek kan iyice akıtılır.

Hayvan böylece kesildikten sonra tamamen canı çıkıncaya kadar beklenir. Sonra kafası tamamen kesilir. Ve usûlüne uygun olarak hayvanın derisi yüzülür. Karnı açılır, iç organlar çıkarılır ve gövde ve etler parçalanır.

Hayvan tamamen ölmeden kafa ve ayaklarını koparmak, derisini yüzmeğe kalkmak, kıbleden çevirmek veya hayvana azab vermek mekruhtur. Kurbanın, sahibi tarafından kesilmesi menduptur. Başkasına da kestirilebilir.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ