Genel
08 Kasım 2018 ( 1278 görüntülenme )

'DÖVİZ AĞIR VURDU'

Türk Telekom üçüncü çeyrekte TL'nin sert değer kaybı sonucu yükselen finansal giderler nedeniyle 2.8 milyar lira zarar etti.


DÖVİZ KURU AĞIR VURDU

Şirket ikinci çeyrekte yine Türk lirasının sert değer kaybı nedeniyle 889 milyon lira zarar etmişti. Türk Telekom geçen yılın üçüncü çeyreğinde ise 293 milyon lira kâr açıklamıştı.

Türk Telekom dün akşam açıkladığı Temmuz-Eylül dönemi bilançosuna göre satış gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.1 artırarak 5.4 milyar liraya yükseltti. Gelirlerdeki artışta abone sayısının her segmentte yükselmesi etkili oldu.

GİDER KALEMİNDE ARTIŞ %137

Şirketin ağırlıklı olarak borçlardan kaynaklanan finansal giderlerini ve vergi kaynaklı bilanço kalemlerini dışarıda bırakan ve operasyonel performansın bir göstergesi olan FAVÖK (faiz, amortisman, vergi öncesi kâr) ise geçen yıla göre yüzde 34.3, ikinci çeyreğe göre yüzde 15.2 artarak 2.3 milyar liraya yükseldi.

TL’nin ikinci ve üçüncü çeyrekte giderek hızlanan değer kayıpları kur zararlarını ve dolayısıyla finansal giderlerin yükselmesine neden oldu. Finansal giderler geçen yıla göre yaklaşık 9 kat, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 137 artarak 5.1 milyar liraya yükseldi. Şirket kur riskinden korumak için hedge pozisyonlarını artırdığını belirtti.

kaynak:sözcü/REUTERS

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ