Ekonomi
26 Temmuz 2020 ( 1981 görüntülenme )

Kredi Yağmuru '3.3 Trilyon'

Çeşitli tedbirlerle ivmelenen kredi büyümesi son dönemde tarihsel olarak çok yüksek seviyelere geldi. 17 Temmuz'da toplam krediler yılbaşına göre yüzde 24.2 artışla 3.3 trilyon liraya çıktı. Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, ev fiyatlarındaki düşüş ile ilgili uyarılarda bulunmasının ardından, kredi oranlarının da kriz oluşturabileceğini açıkladı.

‘KREDİLER ÖDENEMEZ HALE GELEBİLİR’
13 haftalık hareketli ortalamaya göre kredilerin yüzde 76.1 büyüdüğüne dikkat çeken Atilla Yeşilada, kredilerin nominal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesinden daha fazla büyüdüğü ülkelerde kredi krizinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Yeşilada, “Amerikalı iktisatçılar Kenneth Rogoff ve Carmen Reinhart'ın çalışmaları bunu tartışmaya yer kalmayacak şekilde gösteriyor. Krediler ödenmez hale gelirse, bankalar sermaye yetersizliğine düşer. Türkiye'de hızla bu duruma gidiyoruz” dedi.

BEŞ MARKAYA KREDİ YASAĞI
Öte yanda Üç kamu bankasının sıfır otomobil alacaklara sağladığı düşük faizli kredi kampanyasında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kamu bankaları, kredi kampanyasının şartlarına aykırı hareket eden Fiat, Renault, Toyota, Honda, Hyundai ve Ford markalarının kredi kampanyası kapsamından çıkarıldığını açıkladı.

ALBAYRAK DÜĞMEYE BASTI ‘KAMU BANKALARINDAN KREDİ YAĞMURU’

Kamu bankaları ihtiyaç, konut, taşıt, turizm için kredi paketi açıkladı. Konut alımlarında 12 ay geri ödeme olmazken taşıt kredilerinde de düşük faizler öne çıktı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Normalleşme döneminde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını geniş bir yelpazede karşılamak, yerli üretimi desteklemek ve tüm sektörlerde hareketlenmeyi sağlamak amacıyla kamu bankalarımızın devreye aldıkları 4 ayrı finansman paketi milletimize hayırlı ve uğurlu olsun" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ