Yeniçağ yazarı Ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz kredi kartlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. ‘İnsanlar keyfi harcama yapmıyor. ''Denize düşen yılana sarılır'' misali aç kalan da karta sarılıyor’ diyerek bireysel borçlanmaya dikkat çeken Korkmaz, faizlerin çok yüksek olduğuna vurgu yaptı.

‘Kimsenin aklına yüksek reel faiz gelmiyor. Birçok insan tefeciden borç alarak kart borcunu kapatıyor. Çünkü tefeci faizi gecikme faizinden daha düşüktür .Kredi kartı faizlerini Merkez Bankası belirliyor. Halen gecikme faizi yüzde 33 ve akdi faiz oranı da yüzde 27'dir’ diyen Korkmaz açıklamalarını şöyle sürdürdü;

‘İNSANLAR KEYİF İÇİN HARCAMA YAPMIYOR, ELİ MAHKUM OLDU’

“Kredi kartlarında yetkili kurullar tavsiyede bulunuyor... ''Ödeyebileceğiniz kadar harcayın'' deniliyor. Gerçek ise bu kadar kolay değil. Erkek veya kadın, ''bekâra eş boşamak kolaydır'' derler. Tavsiyede bulunmak da kolaydır. Oysa ki insanlar keyfi harcama yapmıyor. ''Denize düşen yılana sarılır'' misali aç kalan da karta sarılıyor. Bu tavsiyeler ancak yoksulluğun düşük seviyede olduğu bir toplumda geçerlidir.”

'TEFECİ FAİZİ DAHA DÜŞÜK'

“ Yine, sürekli "asgari tutarı ödeme hatasına düşmeyin'' deniliyor. Kimsenin aklına yüksek reel faiz gelmiyor. Birçok insan tefeciden borç alarak kart borcunu kapatıyor. Çünkü tefeci faizi gecikme faizinden daha düşüktür. 

Kredi kartı faizlerini Merkez Bankası belirliyor. Halen gecikme faizi yüzde 33 ve akdi faiz oranı da yüzde 27'dir. Gecikme faizinde bankaların tamamı, akdi faizde ise 21 bankadan 19'u Merkez Bankası'nın tayin ettiği azami faiz üzerinden faiz uyguluyor. Üstelik aylık faiz üzerinden faiz uygulaması yapılıyor.”

‘KREDİ BORCU YÜZÜNDEN YASAL TAKİBE DÜŞEN KİŞİ SAYISI İKİ MİLYON 246 BİN 323 KİŞİ VAR’

“ Bankalar mevduat faizini yıllık üzerinden hesaplarken, kredilere neden aylık faiz uygularlar? Aylık faiz belirsizliğin tescilidir ve ekonomide kırılganlığı artırıyor. Takipteki krediler içinde en yüksek oran, bireysel kredi kartlarındadır. 

Sorunlu kredi kartları sayısı açısından bir yüzde yaparsak, bu oran yüzde onu geçmektedir. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin verilerine göre, 2018 yılı sonunda bireysel kredi ve bireysel kredi kartında yasal takibe düşen gerçek kişi sayısı 2.246 323 kişidir”.

‘ŞU ANDA 3 MİLYON 399 BİN 188 KİŞİ BANKALARA BORÇLU’

“Bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödememiş gerçek kişilerden borcu devam etmekte olan kişi sayısı ise 3.399.188'dir. Her kişide ortalama 2.2 kart olduğuna göre, demek ki yaklaşık 7.5 milyon kart borcunda sorun var. Bu da kredi kartlarının sayı olarak yüzde 11'i demektir. Nereden bakarsak bakalım; yakın zamanda kredi kartlarında yeniden yapılandırma gündeme gelecektir.” diyerek bireysel borçlanmanın vatandaşın sırtına çok ağır bir yük olarak geleceğini söyledi.

ESFENDER KORKMAZ KİMDİR?

Kars, Çıldır doğumludur. Çıldır, şimdi Ardahan’a bağlıdır. Kars Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini İktisat Fakültesi’nde yaptı. Öğrenciliği sırasında İktisat Fakültesi Talebe Derneği Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Spor Kulübü Başkanlığı ve Milli Türk Talebe Birliği İstanbul Yürütme Kurulu Başkanlığı yaptı.

AKADEMİK KARİYER

Doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde verdi. Fransa’da, UNESCO nezdinde eğitim ekonomisi konusunda araştırmalarda bulundu. İ.Ü. Maliye Enstitüsü’nde uzmanlık yaptı. Maliye ve Maliye Teorisi Kürsüsünde Dr. Asistanlık yaptı. 1980 yılında “Vergi Yapısı ve Gelişimi” adlı Doçentlik tezini vererek, aynı kürsüde Doçent oldu. 1988 Yılında “Gelişmekte olan ülkelerde dış borç sorunu” isimli profesörlük takdim tezi île profesör oldu.

İDARİ GÖREVLERİ

1980 -1988 Yılları arasında İktisat Fakültesi doçent temsilcisi olarak Yönetim Kurulu Üyeliği ve 1989- 1991 yıllarında Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı. İstanbul Üniversitesi’nde iki defa senato üyeliği yaptı. 1991-1997 yılları arasında iki dönem İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanlığına seçildi. Aynı Fakültede Maliye Bölümü Başkanlığı ve Bütçe Mali Planlama dalı Başkanlığı yaptı.

1988 yılına kadar Günaydın Grubunda danışman olarak çalıştı. Günaydın, Gölge Adam, Ekonomik Bülten, Bugün, Meydan, Gözcü, Tercüman Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Halen Yeniçağ gazetesinde ekonomik konularda günlük yazı yazıyor.

2005 – 2010 Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliği ve 2003 – 2008 CHP Genel Merkez İstanbul Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Forumu Başkanlığını yaptı. 23. Dönem İstanbul Millet Vekili seçildi.

Kaynak: Esfender Korkmaz/Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ