5780 görüntülenme02 Aralık 2019
Menzil tarikatının merkezi olan Adıyaman'ın Menzil köyüne yapılacak otobana çevre köylerdeki vatandaşlar çektikleri bir video ile tepki gösterdiler. Videoda, "Bizim topraklarımız zorla bizden gasp ediliyor" denildi.

‘ACELE KAMULAŞTIRMA’

Videoda, Menzil'e gidecek olan yeni yol planına itirazlarda bulunulurken, yeni yolun diğer köylerde yaşayan halkın ekonomisine zarar vereceği belirtiliyor. Söz konusu videoda, topraklarından zorla çıkarıldıklarını anlatan köylüler, devletin bu yol için acele kamulaştırma kararı verdiğini, ancak böyle bir şeye hiç ihtiyaç olmadığını aktarıyor. .Köylülerin hazırladıkları videoda, şu ifadeler kullanılıyor:

‘KÖYE OTOBAN TÜRKİYE’DE BİR İLK’

“Adıyaman’ın Menzil köyüne yapılacak otoban için bizler topraklarımızı vermek istemiyoruz. Menzil köyüne otoban yapılıyor. Türkiye’de başka bir köye otoban yapılmışlığı yok. Böyle bir şeye hiç ihtiyaç olmadığı halde, buradaki halk sesini çıkarmadığı için buradaki her şeyi reva görüyorlar. Bu yolun ihalesini alan firmanın yetkilileri bizden gelip imza istemelerine ve biz imza vermeyeceğimizi belirtmemize rağmen, ayın 20’sinden sonra biz istesek de istemesek de yol çalışması için başlayacaklarını ifade ettiler. Yani oradaki imza, bir formalite icabı… “

‘MENZİL KÖYÜNE OTOBAN’

“Devlet bu yol için acele kamulaştırma kararı vermiş. Halbuki burada böyle bir şeye ihtiyaç yok. Daha Adıyaman-Diyarbakır yolu hemen alt tarafından geçiyor. 3 yıl olmuş bu yola başlanalı. Daha yol yarılanmamış bile, ödenek olmuyor diye. Devlet bu yolu yapmıyor, gelmiş Menzil köyüne otoban yapıyor. Çevrede ne kadar su kaynağı varsa Menzil’e akıtılıyor.

‘MENZİL’E SICAK SU’

“ Türkiye Petrolleri'nin kazdığı kuyudan çıkan sıcak su, Menzil bunu 30 km öteden, gelip bunu Menzil’e akıttı. Buhara kaplıcaları diye büyük büyük binalar inşa ettiler orada... Menzil köyünde barajlar kurulmuş…Bizim topraklarımız zorla bizden gasp ediliyor. Bizim buna karşı koyacak gücümüz de yok.Bakın köyden bahsediyorum. Menzil için hastane yapıldı. Karakol kurduruldu...”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ