Politika
03 Haziran 2018 ( 5361 görüntülenme )

KONSENSUS AÇIKLADI... 'ŞAŞIRTICI SONUÇLAR'

Hükümete yakınlığıyla bilinen Konsensus firmasının yayınladığı ankette ilginç rakamlar ortaya çıktı.

24 Haziran’da baskın erken seçime giderek, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis çoğunluğunu elde etmek isteyen AKP’de işler karıştı.

ALGI OPERASYONLARI

Havuz medyasının şehit ailelerini bile istismar edip, siyasi mesajlar verdirtmesiyle başlayan süreçte yeni bir boyuta geçildi. Partinin yüksek oy oranı aldığı illerde bile meydanların boş kalması ve Millet İttifakı'nın durdurulamaz yükselişi algı operasyonlarını devreye soktu.

TARAFSIZ ANKETLERDE AKP KAYBEDİYOR

Gezici Araştırma Firması gibi seçim sonuçlarını en iyi tahmin eden anket firmalardan gelen sonuçlara göre AKP Meclis çoğunluğunu kaybediyor. Millet İttifakı'nın oy oranı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Tarafsız anket firmalarından gelen son verilerde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener’in ismi ikinci tur için öne çıkıyor.

KONSENSUS'A GÖRE AKP İTTİFAKI MECLİS ÇOĞUNLUĞU ELDE EDİYOR

Bu gelişmeler üzerine AKP’ye yakınlığıyla bilinen anket firmaları devreye sokuldu. Bu firmalardan biri olan Konsensus yayınladığı son anketinde Cumhur İttifakı’nın, Meclis’te çoğunluğu elde ettiğini ileri sürdü.

Konsensus’un araştırmasında; Cumhur İttifakı’nın yüzde 50,4, Millet İttifakı’nın yüzde 39,7 ve HDP’nin yüzde 9,6 oy alacağı tahmin edildi.

MHP YÜKSELİYOR, HDP BARAJ ALTINDA KALIYOR

İttifak içindeki oy oranları ise şöyle tahmin edildi: “AKP yüzde 43,8, CHP 27,4, İYİ Parti yüzde 11,2, HDP yüzde 9,7 ve MHP yüzde 7,4.”

ERDOĞAN HEP ÖNDE

Cumhurbaşkanlığı seçimlerde ise Tayyip Erdoğan’ın yüzde 47,9, Muharrem İnce’nin yüzde 26,8, Meral Akşener’in yüzde 14,8, Selahattin Demirtaş’ın yüzde 9,7, Temel Karamollaoğlu’nun yüzde 0,7, Doğu Perinçek’in ise 0,1 oy alacağı öne sürüldü.

İYİ PARTİ’Yİ BARAJ ALTINDA GÖSTERMİŞLERDİ

Anket sonuçları ve seçim sonuçları kıyaslandığında 7 puanlık sapmalar yapan ve yakın bir zamana kadar İYİ Parti’yi baraj altı gösteren Konsensus’un yayınladığı sonuçlar tartışmaları da beraberinde getirdi.

Konsensus’un özellikle İYİ Parti oylarını düşürüp MHP’yi yüksek göstermesi dikkat çekti. Öte yandan yayınlanan anket sonuçlarında standart sapma ve diğer veri analizlerine yer verilmediği görüldü.

Konsensus’un yayınladığı sonuçlar “algı operasyonu” olarak değerlendirilirken, AKP’nin eriyen oyları karşısında yeni anketler açıklatması bekleniyor.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ