Dünya
08 Aralık 2016 ( 2470 görüntülenme )

Kod Ergenekon bitti, Kod MİT başladı...

Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait TIR' ların durdurulmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen 32 muvazzaf askerden 17'si tutuklandı. 10'una "adli kontrol" uygulanarak 15 asker ise serbest bırakıldı.
 Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait TIR' ların durdurulmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen 32 muvazzaf askerden 17'si tutuklandı.
MAHKEMEDEKİ İFADE İŞLEMİ SABAH SAATLERİNDE TAMAMLANDI

Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait TIR' ların durdurulmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan 34 muvazzaf askerden 32'si dün sabah tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği 32 askerin ifade alma işlemini bu sabah tamamladı.

3 ŞÜPHELİNİN BEYANLARINA GÖRE MİT TIR'LARI OLDUĞU BİLİNİYORDU

Sabah saatlerinde hakim Durmuş Karaçalı kararını açıkladı. Hakim kararında, şüphelilerin birbirlerini tanıdıklarının altı çizildi, bunlardan 3'ünün beyanlarına atıfta bulunularak, "Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) faaliyetlerinin olduğunu bildikleri halde bu TIR'ları durdurmak, aramaya çalışmak, bu faaliyeti ifşa etmeyi amaçlamak suretiyle müsnet Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya, görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma suçlarını işlediklerine yönelik kuvvetli suç şüphesinin bulunması...." şeklinde ifadelere yer verildi..

ŞÜPHELİLERİN "BİLMİYORDUK" SAVUNMASI "HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI"

Kararı devamında, 5 şüphelinin takip ettikleri kişilerin MİT mensubu olduğunu bilmedikleri yönündeki savunmalarının "hayatın olağan akışına ters" bulunduğu belirtilerek, muhtemel operasyonun Adana sınırlarına taşınmasının sağlandığı ve MİT faaliyetinin ifşa edilmesi, MİT mensuplarına karşı zor kullanmasına yönelik operasyonun yapıldığı anlatıldı.

MİT MENSUPLARI VE ASKER ŞÜPHELİLERİN İDDİALARI FARKLI

Kararın ilerleyen bölümünde şüphelilerin, MİT mensuplarının kendilerini tanıtmadıkları yolundaki beyanlarının da hem MİT yazısının hem de MİT mensuplarının beyanlarının tam aksi yönde olduğu belirtildi. Bahse konu ifadelerin ardından Hakim kararında şüphelilerin "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarını işlediklerine yönelik kuvvetli suç şüphesinin varlığına dikkat çekildi.

17 ASKERE TUTUKLAMA

Hakim Karaçalı, "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarının vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, öngörülen cezanın alt ve üst sınırını dikkate alarak 17 şüphelinin tutuklanmasına karar verdi.

TUTUKLU ASKERLERİN RÜTBELERİ

Tutuklanıp cezaevine gönderilenler arasında 1 yarbay, 2 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 3 astsubay ve 1 kıdemlı çavuş rütbeli asker bulunuyor. 

10 ASKERE ADLİ KONTROL TEDBİRİ

Hakim ayrıca 10 şüphelinin üzerlerine atılı "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklama tedbirine hükmedildiği takdirde mağdur olacakları gerekçesiyle savcılığın talebini reddetti. Bu şüphelilerin tamamının yurtdışına çıkışlarını yasaklandı, ikametlerinin en yakınındaki polis merkezinde imza atma koşulu getirildi ve serbest bırakıldı.

5 ASKER SERBEST

Hakim Karaçalı, 5 şüphelinin de direkt serbest bırakılmalarına karar verdi.

SELAM TEVHİD SORUŞTURMASINI YÜRÜTEN KAMU GÖREVLİLERİNE YÖNELİK SORUŞTURMA

34 askere yakalama ve gözaltı kararı, takipsizlik kararıyla ortadan kalkan "Selam Tevhid Soruşturması" nı yürüten kamu görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında verilmişti.


TUTUKLANAN ASKERLERİN AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait TIR' ların durdurulmasıyla ilgili olarak sevk edildikleri İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan 17 askerin avukatları Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

"ADANA'DAKİ OLAYI BİR ŞEKİLDE İSTANBUL'A BAĞLADILAR"

Müvekillerine kumpas kurulduğunu ileri süren Avukat Ali Gayıranal, MİT TIR'larına ilişkin Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davayı hatırlatarak, "Müvekkillerimiz iki kez gözaltına alınmalarına rağmen herhangi bir tutuklama tedbirine maruz bırakılmadı" dedi. Siyasi baskılara rağmen müvekkilerinin suçsuz oldukları için tutuklama tedbirine maruz bırakılmadıklarını yineleyen Gayıranal, "Bunu gören birileri bu sefer, 'biz bu insanları nasıl tutuklarız' diye düşünmüş olacaklar ki, Adana'daki olayı bir şekilde İstanbul'a bağlayıp, ki İstanbul Savcılığı'nın yer bakımından yetkisi yoktur. Yani İstanbul Savcılığı, Adana'da vuku bulmuş bir olay hakkında soruşturma yapma hak ve yetkisine sahip değildir. Ama ne yaptılar, bir 'Selam Tevhid örgütü' dosyası var. Bugünlerde sözde ‘Selam tevhid’ örgütü dosyası oldu. O dosyayla bu şahısları bağlantılandırmak suretiyle alıp İstanbul'a getirdiler. İstanbul'da buna yönelik bir bağ kurulmaya çalışıldı. Bir soruşturma yapılmaya çalışıldı" dedi.

"ORADA BAŞARAMADIKLARI TUTUKLAMAYI..."

Savcılık aşamasında selam tevhid dosyasına yönelik çalışma yapılmasına rağmen mahkemeye Adana'daki dosyada mevcut bulunan CMK'nın 312 ve 314'üncü maddelerinden (Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmayı engellemeye teşebbüs' ve 'Silahlı terör örgütü kurmak ve üye olmak) sevk yapıldığını ve bu maddelerden tutuklandığını belirten Gayıranal, "Yani kısacası, Adana 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde müvekkillerin zaten yargılandığı bir olay, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tekrar soruşturma konusu yapıldı. Orada başaramadıkları tutuklamayı bin bir türlü kumpas ile sulh ceza mahkemeleri eliyle bir şekilde sevk edilen 32 müvekkilden 17'si tutuklandı. 10'u adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 5'i kişi ise salıverildi" diye konuştu.

"TIR ÇAĞLAYAN'DAN SONRA BRÜKSEL'E GİDER, LAHEY'E GİDER"

Avukat Hasan Tok da, "TIR Hatay'ı dolaştı, Adana'yı dolaştı, İstanbul'a geldi. Çağlayan'a park etti. Bundan sonra da Brüksel'e gider, Lahey'e gider, her yere gider" dedi.
"Yukarıda dağlar emrediyor, karıncalar eziliyor" ifadesinde bulunan Avukat Hasan Tok, Türkiye'de herkese lazım olan adaletin ortadan kaldırıldığını savundu. CMK'ya da uyulmadığını ileri süren Tok, "Biz Abdullah Öcalan değiliz. 312'den yargılanacak insanlar, PKK terör örgütü ve diğer örgütleridir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunu 312'den yargılayan adam, yarın gelir kendisi de 312'den yargılanır" dedi. Söylediklerinin tehdit olarak algılanmamasını vurgulayan Tok, bu kanunları yapan insanların vicdanlarının bulunmadığını ifade etti.Serpil KIRKESER- Yüksel KOÇ- Ümit TÜRK/ İstanbul, (DHA)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ