Genel
24 Eylül 2017 ( 588 görüntülenme )

CUMHURBAŞKANI AKINCI'DAN DİKKAT ÇEKİCİ MESAJ

AKINCI: TECRİT POLİTİKASINA SON VERİN

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.


KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ikili görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Akıncı, BM Genel Sekreteri'nden "KKTC'ye uygulanan temelsiz tecrit politikasına son verilmesini görmek istediklerini" söyledi.

'SORUNLAR GÖRMEZDEN GELİNCE KAYBOLMUYOR'

Rum tarafındaki seçimler sonuçlanana kadar beklenmesi gerektiğini kaydeden Akıncı, Kıbrıs Rum toplumunun çoğunluğunun siyasi olarak eşit taraflardan oluşacak bir devlete hazır olmadıklarını üzülerek gördüğünü söyledi. 

Güç paylaşımı ve iki eşit topluluk olduğu kabul edilmediği sürece ilerleme sağlanamayacağını vurgulayan Akıncı, "Sorunlar görmezden gelince yok olmuyor. Kıbrıs sorunu ortada. Dolayısıyla bunu nasıl çözeceğimizi bulmak zorundayız" dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin iki toplum arasında eşit güç paylaşımı konusunda hazımsızlık gösterdiğini de belirten Akıncı, "Eşit güç paylaşımında anlaşmazsak, bir gün Kıbrıslı Türk'ün de bir gün birleşik bir Kıbrıs'ın Cumhurbaşkanı olacağını sindiremezlerse ilerle sağlayamayız" dedi.

Gelecek yılın başlarında Rum yönetimin seçimlere gideceğine de değinen Akıncı, seçimler yapılmadan önce herhangi bir ilerleme sağlanabileceğinden de şüphe duyduğunu belirtti.

Kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ