Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2372 görüntülenme )

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadın ve erkeğin üreme sisteminde meydana gelen bazı hastalık odaklı sorunlar nedeni ile normal yollardan çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık denir.


1)      Kısırlık (infertilite) nedir?

Kadın ve erkeğin üreme sisteminde meydana gelen bazı hastalık odaklı sorunlar nedeni ile normal yollardan çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık denir. Kısırlık günümüzde bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan oldukça komplike bir sorun olarak adlandırılmaktadır. Genellikle çiftlerin 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkide bulunmasına rağmen gebeliği elde edilmesi şeklinde ifade edilir. Bu süre zarfından çiftlerin gerekli teşhis ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi amacı ile uzman bir doktora başvurulması önerilmektedir.

2)      Kadına ait kısırlık nedenleri nelerdir?

 

·         Yumurtlama bozuklukları: Düzensiz ya da hiç adet görmeme olarak, kadının yumurtlama fonksiyonlarının yetersiz olması sonucunda kısırlık görülmektedir.

·         Fallop tüplerinin tıkalı olması ya da zarar görmesi: Fallop tüplerinin birinin ya da ikisinin tamamen kapalı olduğu durumlarda, sperm ve yumurta hücresinin bir araya gelmesi mümkün olamadığı için kısırlık sorunu ortaya çıkmaktadır.

·         Çikolata kisti (endometriozis): Endometrium tabakasını rahim dışında herhangi bir karın içi organa yerleşmesi sonucunda, her ay gerçekleştirdiği kanama nedeni ile pelvik organlara zarar verebilir.

·         Yaş faktörü: Kadınların ilerleyen yaşa paralel olarak fizyolojik olarak yumurta rezervleri azalmaktadır. Bu nedenle 35 yaş ve üzeri anne adaylarında hamilelik şansı düşerken, 40 yaşından sonra ciddi bir başarısızlık durumu söz konusu olabilmektedir.

·         Yaşam tarzı: Sigara, alkol tüketimi, yoğun strese maruz kalma, sağlıksız ve düzensiz beslenme, kronik bir rahatsızlığa bağlı olarak kullanılan bazı ilaçlar, radyasyon ve kimyasal maddeye maruz kalma sonucunda yumurta rezervleri olumsuz yönde etkilenerek, hamilelik şansını azaltmaktadır.

 

3)      Erkeğe ait kısırlık nedenleri nelerdir?

 

·         Sperm sayısının ve kalitesinin yetersiz olması: Gebelik için yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip sperm hücrelerine ihtiyaç vardır. Eğer baba adayının sayı, kalite ve hareketlik bakımında yeterli özelliğe sahip sperm hücreleri yoksa normal yollardan çocuk sahibi olmak mümkün değildir.

·         Varikosel: Testislerde kan akımını yöneten damarların şişmesi ile ortaya çıkan problem olarak adlandırılır. Genellikle tedaviden sonra gebelik elde etme şansı artmaktadır.

·         Cinsel yolla bulaşan hastalık: Cinsel birliktelikle bulaşan virüsler sperm üretimini ve sperm kalitesini etkilemektedir.

·         İnmemiş testis: Bebek döneminde testislerin keseye inmemesi halinde, dış etkiye bağlı olarak özellikle ısıya maruz kalan testisler, ciddi zarar görerek yeterli kaliteye sahip sperm üretimi gerçekleştirememektedir.

·         İlaç kullanımı: Kanser tedavisi için kullanılan ilaçlar, bazı antibiyotikler ve vücut geliştirme ilaçları erkek kısırlığına neden olabilmektedir.

·         Cinsel işlev bozukluğu: Geri boşalma sorunu, sertleşememe, erken boşalma ve orgazm olamama sorunları kısırlık nedenleri arasındadır.

 

4)      Doktora başvurulması gereken durumlar nelerdir?

 

·         Bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen, gebeliğin elde edilememesi

·         Cinsel isteksizlik ve cinsel işlev bozukluklarının olması

·         Testislerde ağrı ve şişlik

·         Daha önceden pelvik organlarla alakalı cerrahi operasyon geçirilmiş olması

·         Sperm sayısının yetersiz olduğu saptanmış hastalar

·         İleri yaşa bağlı olarak gebelik şansının düştüğü göz önünde bulundurularak tüm bu faktörler doğrultusunda kadının 35 yaşını geçmeden önce mutlaka uzman bir doktora başvurması gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ