AKP’nin oylarının geçerli çıkması için kılı kırk yaran Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kırklareli’de seçimi kazanan bağımsız aday Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun oylarını geçersiz saymak amacıyla skandal bir karara imza attı.

YSK, pusulada Kesimoğlu’na ayrılan bölümün altına “evet” mührü basılarak kullanılan oyların geçersiz sayılmasına karar verdi. Kurul, ayrıca oyların yeniden sayılması kararını durduran Kırklareli İl Seçim Kurulu’nun kararını da kaldırdı. Böylece Kırklareli’de oylar yeniden sayılacak ve Kesimoğlu’nun adının bulunduğu bölümün altına tercih mührü basılan oylar geçersiz sayılacak.

KIRKLARELİ’NDE NELER OLUYOR?

Kırklareli’de seçimi 248 oy farkla bağımsız aday Mehmet Siyam Kesimoğlu kazanmıştı. AKP ve MHP; sonuçlara itiraz etmişti. Kırklareli Merkez İlçe Seçim Kurulu, oyların yeniden sayılmasına; bağımsız adaya pusulada belirtilen yer dışında tercih mühürü basılması sebebiyle sandık kurullarınca geçerli sayılan oyların da iptaline karar vermişti.

Kesimoğlu’nun itirazını görüşen Kırklareli İl Seçim Kurulu ise oyların yeniden sayılması kararını perşembe günü durdurmuştu.

YSK OYLARI GEÇERSİZ SAYDI

Cumhur İttifakı, bu kararı YSK’ye taşıdı. YSK; bugün (4 Nisan) verdiği kararla Kırklareli İl Seçim Kurulu’nun oy sayımını durduran kararının kaldırılmasına ve Kırklareli İlçe Seçim Kurulu’nun kararı gereğince işlem yapılmasına karar verildi. YSK Başkanı Sadi Güven, Kırklareli İl ve Merkez İlçe Seçim Kurullarına gönderdi. YSK’nin kararıyla pusulada Kesimoğlu’nun adının altına mühür basılarak kullanılan oylar geçersiz sayılacak.

KESİMOĞLU: ‘BU ADALET DEĞİL’

Karara tepki gösteren Kesimoğlu, “YSK, Kırklareli’de oyların tekrar sayılmasına ve pusulada aşağı basılan oyların geçersiz sayılmasına karar verdi. Partili adaylar için tüm sütun geçerli sayılacak ancak bağımsız aday için geçersiz sayılacak. Adalet bu mu?” dedi

SON DAKİKA: YSK AÇIKLADI: ‘TÜM OYLAR YENİDEN SAYILACAK’

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti ve MHP'nin itirazı sonucu Kırklareli'nde belediye başkanlığı seçimi için kullanılan oyların yeniden sayılmasını kararlaştırdı. Alınan bilgiye göre, AK Parti ve MHP İl Başkanlıkları tarafından verilen itiraz dilekçesinin incelenmesi ve karara bağlanması amacıyla YSK'da komisyon toplandı.Komisyon tarafından belediye başkanlığı seçiminde kullanılan oyların yeniden sayılması kararlaştırıldı.

FARK 248

Kırklareli'nde resmi olmayan sonuçlara göre bağımsız aday Mehmet Siyam Kesimoğlu ile Cumhur İttifakı'nın MHP'li adayı Derya Bulut arasında 248 oy fark bulunuyor.

Kaynak: Cumhuriyet/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ