CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehidimizin cenazede töreninde dün uğradığı saldırı sonrası zırhlı araçla çıkarıldığı evden Ankara'daki CHP Genel Merkezi'ne ulaştı. Kılıçdaroğlu'nu parti merkezi önünde partililer karşıladı. Güvenlik güçleri genel merkez önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Kılıçdaroğlu Genel Merkez binasında bir süre kaldıktan sonra Genel Merkez önünde bekleyenlere otobüs üzerinden bir konuşma yaptı ve "Bana yapılan saldırı, Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır" dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

"Bu ülkede kimliği inancı ne olursa olsun 82 milyonu kucaklayan bir genel başkanım. Şavşat'tan Ardanuç'a giderken PKK terör örgütünün saldırısına uğramıştım. Aynı saldırının benzerini bugün yaşadım. Onlar sanıyorlar ki ben geri adım atacağım, bir milim geri atmayacağım."

‘SALDIRANLARIN ŞEHİDİMİZE SAYGISI YOK’

“En çok üzülenlerden biri de şehit ailesi oldu. Saldıranların şehide de, namaza da, inanca da saygısı yoktur. Bunlar Müslüman da değildir. Şehidin cenazesine katıldık, namaz kıldırmadılar. Siz namazdan, şehitten ne istiyorsunuz? Ben bir Mehmetçik babasıyım, onlar gibi değilim. Şehitler bizim şehidimizdir, bizim onurumuzdur. Benim şehit cenazesine gitmemi istemiyorlar, ne için istemiyorlar? Sanıyorlar ki baskı kuracağız, tehdit edeceğiz. Katılacağım, sonuna kadar katılacağım, o şehitler 82 milyonun şehididir.”


"Bu olayda beni üzen durum şudur; beni üzen şehide yapılan saygısızlıktır. Şehidin cenaze namazı bile doğru dürüst kılınamadı. Baba, anne acılı, o köyde oturanların hiç birisinin kabahati ve kusuru yoktur. Dışardan gelenlerin tezgahıdır bu, ama bu bizi yıldıramaz."

‘SÖZ VERİYORUM ÜLKEMİZE BAHAR GELECEK’

"Bu saldırıların sebebi ne biliyor musunuz? İlk kez CHP bu ülkede barışın, huzurun egemen olması için mücadele etti, ilk kez farklı siyasi kimlikteki insanlar ülkenin birliği için bir araya geldiler. Bu ülkeye baharı getireceğiz, söz veriyorum ülkenin her karışında bahar olacak". Diyerek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

SOYLU’YA TEPKİ

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın, CHP Genel Merkezi önünde toplananların özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik tepki gösterdiğini aktardı.

Soylu geçen yıl Haziran ayında yaptığı açıklamada valiliklere talimat gönderdiğini ve "CHP il başkanlığını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin" dediğini belirtmişti. Soylu "Onların gideceği adres PKK terör örgütü mensuplarının cenazeleridir" demişti. Soylu'nun açıklamaları üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Soylu'yu istifaya çağırmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ