Ekonomi
14 Nisan 2019 ( 603 görüntülenme )

Kıdem tazminatı NEREYE GİDİYOR?

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon çalışanı ve 2 milyon işvereni ilgilendiren kıdem tazminatı düzenlemesi, yıllardır üzerinde tartışılan bir konu. İş hayatının en temel haklarından biri olan kıdem tazminatını fona devretmek isteyen hükümete, çalışan kesimden tepki var. Zira söz konusu düzenleme, çalışanların çalıştıkları yıl kadar aylık brüt ücret üzerinden aldıkları kıdem tazminatını hem azaltıyor hem de alım şartlarını zorlaştırıyor.

TEZEL: ‘BÜTÇE AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN ÇALIŞANLARIN GELİRİNE EL KONULMAK İSTENİYOR’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 10 Nisan'da açıkladığı reform paketinde yer alan "kıdem tazminatı fonu" düzenlemesi, iş hayatında yeni bir krizin fitilini ateşledi. İşçi sendikaları yeni düzenlemeye karşı meydanlara çıkmaya hazırlanıyor. Yeni uygulamayı değerlendiren sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, “Devlet bütçe açığını sıfırlamak için çalışanların gelirlerine el koymak istiyor” diye konuşuyor.

TÜRK-İŞ TEPKİLİ

Türkiye’nin en fazla üyeye sahip işçi konfederasyonu olan Türk-İş’in, Kıdem Tazminatı Fonu girişimlerine karşı tavrı ana başlıklarıyla şöyle:
“Kıdem tazminatı alanlar mevcut yapıdan memnun. Türk-İş de memnun. Son 12 senedir kıdem tazminatı ülke gündemine getiriliyor. İşçinin huzuru kaçıyor. Bugün asgari ücret 2 bin 20 lira. Yaklaşık 7 milyon işçi bu ücretle geçiniyor. 30 yıl çalıştığında alabileceği kıdem tazminatı 76 bin lira. İşçi bu tazminatla ev bile alamıyor. Geriye gidiş olmamalı.”

‘FONLARIN GEÇMİŞTEKİ HALİ BİLİNİYOR’

“Kıdem tazminatı alamayan işçiler var. Bunların sayısı alanlardan fazla. Tazminat alamayanlarla ilgili çalışma yapılırsa katkı veririz. Ancak orada da kırmızı çizgi 30 gün. Bir yıllık çalışmaya karşılık bir aylık tazminat hakkı korunmalı. Bunun için yasa değişikliğine de gerek yok. Yönetmelik ile yapılabilir. Geçmişteki fonların akıbeti biliniyor. KEY taksit taksit ve yıllar sonra alınabildi. İşçi fonun adını bile duyduğu zaman bundan rahatsız oluyor. İşsizlik Sigortası Fonu var. Bu fon da amacı dışında kullanılmamalı.”

‘ZORLA TASARRUF OLMAZ’

“Kıdem tazminatı fonunun yeniden gündeme gelmesi ile birlikte emekliliği gelen işçiler sendikalara “Kıdem tazminatı kalkacak mı? Emekli olayım mı” diye sormaya başladı. Kıdem tazminatının BES ile entegrasyonu sağlanacak. Geçen yıl 6 milyon insan BES’ten çıktı. Zorla tasarruf olmaz. Asgari ücretli işçi nasıl tasarruf yapacak?” şeklinde tepkisini ifade etti.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ