Güvenlik
04 Kasım 2019 ( 4898 görüntülenme )

Açık Konuştu: 'BU KIŞ ZOR'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün kaynakları tükettiler. Vatandaş izlenen ekonomik politikanın kendisi açısından maliyetini yaşayarak öğrenecek. Bu kış çok sert geçecek." dedi.


'BU KIŞ ZOR GEÇECEK'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda özellikle ekonomi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, bu kışın vatandaş açısından rahat geçmeyeceğini söyledi. İktidarın yeni vergiler getirmeye mecbur kaldığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

'VERGİLER VATANDAŞA YANSIYACAK'

"Bu vergiler vatandaşa ne kadar yansıyacak onu da zaman içinde göreceğiz. Dışarıdan arzu ettikleri kadar borç para bulamıyorlar. Bütün kaynakları tükettiler. Türkiye'nin en değerli kurumlarını Türkiye Varlık Fonu adı altında borç aldıkları kurumlara, kişilere, şirketlere bir anlamda ipotek ettiler. Şimdi çıkış bulamıyorlar. Vergilerle vaziyeti düzeltme peşindeler. Düzeltemezler.  Çünkü vatandaş kendi beyan ettiği gelirin vergisini bile ödeyemiyor. "

'KİMSE ÇIKIP KONUŞMUYOR'

"Sosyal Güvenlik primini ödeyemiyor. Çünkü para yok, kazanamıyor. Dolayısıyla getirilen ek vergilerin bütçede büyük bir rahatlamaya yol açacağını düşünmüyorum. Esnafın, çiftçinin durumu da kötü. O kadar büyük oyun oynuyorlar ki, seçimlerden önce çiğ sütü 25 kuruşa çıkardılar, kiloda teşvik verdiler. Seçimler bitti tekrar 10 kuruşa indirdiler. Sanayicinin durumu da kötü. Türkiye Odalar Borsalar Birliği, 'Yanlış yapıyorsunuz' bile diyemiyor."

'İŞSİZLİK CAN YAKIYOR'

" Hükümetin işsizlik sorununu çözme gibi ne bir projesi var ne de bu konuda yaptığı tutarlı bir çalışma. Yaptıkları şey şu: 'Her işveren bir işçi alsın böylece işsizlik sorunu çözülür.' Hiçbir işveren de Erdoğan söyledi diye bir kişiyi işe almadı. Kalktılar sanayicileri suçladılar, 'Niye işçileri çıkarıyorsunuz' diye."

'İTHALAT DEĞİL, İLLAKİ ÜRETİM'

"Alternatif üretmek. Türkiye'nin üretmesi lazım. Her alanda Türkiye'nin üretmesi lazım. Tarlada da fabrikada da üniversitede de sanatda da üretmesi lazım. Her alanda üretirseniz Türkiye'nin bölgesinde yıldızı parlar. Fakat Türkiye üretmekten çok tüketen bir toplum haline dönüştürüldü. Tarımda da tüketiyoruz, sanayide de tüketiyoruz. İthalatımız olmadığı sürece imalatımız yok. Üniversitelere bakarsanız, iran üniversitelerinin ürettiği bilgi sayısı bizimkileri geçti. bizimkilere üniversite demek için şahit lazım. Üniversiteler gerçek anlamda üniversite değil."

Kaynak Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ