Genel
14 Mart 2019 ( 1641 görüntülenme )

Hükümete uyarı: 'OSMANLI DA BÖYLE BATTI'

Malatya'da STK'larla biraraya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "600 yıllık Osmanlı niye battı? Üretmediği için battı" ifadelerini kullandı.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Malatya’da STK, sendika ve iş dünyası temsilcileri ile muhtarlarla buluştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları;

SAVAŞ YOK AMA KUYRUK VAR

"İnönü bir ülkeyi ikinci dünya savaşına girmekten kurtaran adam. İnönü’ye ‘halkı ekmek kuyruğuna soktun’ dediklerinde ama ‘Hiçbir çocuğu babasız bırakmadım’ yanıtını vermiştir. Şimdi ortada savaş yok ama kuyruk var bunun takdirini size bırakıyorum.

İşsizlik her evin sorunu.. 7 milyon işsiz var. En yakıcı olan ise üniversite mezunu işsizler. Uşak’ta miting sonunda bir kadın geldi yanıma. Benim oğlum öğretmen 5 yıldır işsiz, siz benim o çocuğu nasıl okuttuğumu biliyor musunuz? diye isyan etti. Haklı kadın bir siyasetçi bulmuş derdini anlatıyor. İşveren cephesinde de durum aynı. Bir sohbetimizde bana “Biz işçimizle aile olduk. Şimdi işten çıkarmak ne kadar zor biliyor musunuz?” diye isyan etti. Haklı."

600 YILLIK OSMANLI ÜRETEMEDİĞİ İÇİN BATTI

İşsizliği çözmenin bir tek yolu var. Üretmek. Üretirseniz işsizlik sorunu olmaz, üretirseniz beka derdi olmaz, üretirseniz ekonominiz rahatlar. 600 yıllık Osmanlı niye battı? Üretmediği için battı. Osmanlı Dönemi’nde Osmanlı’nın parasını basacak banka yoktu. Banka yabancılara aitti. Osmanlı askerleri yalınkılıç savaşırken, aklını kullanan üreten ülkeler silahla savaştı. Devlet aklını kullanmayan toplum gelişemez!

ÜRETİM YERİNE İTHALAT YAPILIYOR

Siyasi partilerde hizmet yarışı vardır. İnsanlar daha iyi hizmet etmek için yarışırlar. Siyaset halkını düşmanlaştırmak için çalışmaz! Bu şöyle, bu böyle… nasıl geldi bu noktaya ülkeye! Bu ülkenin çiftçisini tarımdan kopardılar. Konya’dan küçük Hollanda’nın tarım ihracatı 180 milyar dolar. Devasa büyüklükteki Türkiye mercimek ithal ediyor, patates ithal ediyor!

Eti, patatesi, mercimeği sıfır gümrükle ithal ediyorlar. E peki sıfır gümrükle onu yapıyorsun kardeşim; gübreyi de sıfır gümrükle getir, çiftçiye ucuz ver. Doğal gazı da getiriyorsun onu da sıfır gümrükle getir. Doğal gazı da sıfır gümrükle getir. ‘Petrol’, ‘mazot’ diyorsun onu da sıfır gümrükle vergisiz getir; onu da ucuz ver!

Tarımı yasaklayamıyorlar ama zamlarla yapılmaz hale getiriyorlar. Bu egemenlerin istediğini yapmak demek değil midir? Esnaf devletine yük olmaz. E ne yaptılar esnafı da zincir mağazalarla esnafı da bitirdiler" diyerek izlenen ekonomi politikalarını eleştirdi. 

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ