Ekonomi
19 Ağustos 2020 ( 1664 görüntülenme )

Kayseri AKP 'Tam Yol Geri'

AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Mart’ta kapalı ihale usulü ile tanesini 100 bin liraya sattığı 221 villa parseli daha sonra ihaleye ortak edilen alıcılar tarafından 300 bin liraya satılmıştı. Villa parsellerini alanlar arasında AKP’li Büyükşehir Belediyesi ve Talas Belediyesi’nden birçok yöneticinin olduğu ortaya çıkmıştı.

‘SATIN ALINAN ARSALARI İADE EDİN’
Olayın ortaya çıkmasının ardından AKP'li Büyükşehir Belediyesi'nden flaş bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Söz konusu ihalenin ikinci aşamasında ismi yer alan tüm personele, encümen kararı doğrultusunda satın aldıkları arsaları iade etmeleri konusunda talimat verilmiştir. Aksi takdirde yetki alanımızda her türlü uygulamayı yapmaktan çekinmeyeceğimiz bilinmelidir” denildi.

ÖNCE SANATKARLAR ODASINA SATTILAR
AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi 10 Mart 2020’de Talas ilçesinde Erciyes manzaralı 221 adet villa parsellerini kapalı ihale usulü ile satışa çıkardı. AKP’li belediye parselleri tek tek satmak yerine toplu satışa çıkarıp, Kayseri Esnaf Sanatkarlar Odası’na ortalama 100 bin TL’den 22 milyon TL’ye sattı.

ARDINDAN AKP'Lİ YÖNETİCİLER ORTAK OLDU
Sanatkârlar Odası ilk taksiti yatıramayınca Büyükşehir Belediye İmar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Altuntuğ’un iki oğlu ve gelini, Büyükşehir Belediyesi Etüd Proje Müdürü Ali Ülker ve Zekeriya Ergüneş'in oğulları, AKP'li Melikgazi Belediyesi Fen İşleri Müdürü Furkan Ergüneş, AKP'li Talas Belediyesi Başkan Yardımcsısı İlker Sülev, İmar Müdürü Bülent Türemiş, Fen İşleri Müdürü Metin Sami Doğramacı, eski Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ın oğlu Abdülkadir Yıldız ihaleye ortak olarak villa parsellerinin sahibi oldu.

3 KİŞİ İSTİFA ETTİ
AKP'li belediye tarafından ortalama 100 bin TL'den satılan parseller, ertesi gün alıcılar tarafından 300 bin TL’den satışa çıkarıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin tek tek satmak yerine toplu satışla 22 milyona sattığı parsellerden 40 milyon TL zarar ettiği öne sürülmüştü. Yaşanan gelişmelerin ardından AKP'li Talas Belediye Başkan Yardımcısı İlker Sülev, Fen İşleri Müdürü Metin Sami Doğramacı ile İmar ve Şehircilik Müdürü Bülent Türemiş istifa etti.

‘KESKİN ADIMLAR ATILACAK’
AKP'li Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından skandal ihaleye ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. İhale süreci ve devamında yapılan işlemlerin tamamının mevzuata uygun olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

‘TEFTİŞ KURULU DEVREDE’
* Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şehrin tamamına hizmette bulunurken “Mevzuatları” birinci önceliği olarak görmekle birlikte kamuoyunda oluşan her türlü olumlu ya da olumsuz bakış açılarını da dikkate değer görmektedir. Bu kapsamda söz konusu ihale ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç, ivedilikle yetkisini kullanarak Teftiş Kurulu Başkanlığı'nı ihale dosyasını incelemek üzere göreve davet etmiştir.

‘KAMU VİCDANI RAHAT DEĞİL’
* Ayrıca söz konusu ihalenin ikinci aşamasında ismi yer alan tüm personele, encümen kararı doğrultusunda satın aldıkları arsaları iade etmeleri konusunda talimat verilmiştir. Aksi takdirde yetki alanımızda her türlü uygulamayı yapmaktan çekinmeyeceğimiz bilinmelidir. Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yapacağı inceleme doğrultusunda Kamu vicdanını rahatlatacak şekilde gerekirse daha keskin adımlar tarafımızdan atılacaktır.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ