Sudan’ın başkenti Hartum'da yargılanan 75 yaşındaki eski devlet başkanı Ömer el-Beşir, yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada rehabilitasyon merkezinde 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

‘YOLSUZLUK’
Devrik lideri yolsuzluk ve yasa dışı döviz bulundurmaktan suçlu bulan mahkeme, ilerleyen yaşını da dikkate alarak, Beşir’in 2 yıl hapsine hükmetti.

DARBEYLE DEVRİLDİ, HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Sudan’da 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine, ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti. Beşir, 17 Nisan’da ev hapsinde tutulduğu Devlet Konukevi’nden, başkent Hartum’daki Kuber Hapishanesi’ne nakledilmişti.

Darbeyle görevinden alındıktan sonra resmi konutunda 7 milyon euro ele geçirilen Beşir hakkında, yolsuzluk suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 19 Ağustos’ta görülmüştü.

YOLSUZLUĞU İTİRAF ETTİ

Beşir, 19 Ağustos’ta verdiği ilk ifadesinde, eski Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’den 65 milyon dolar, Veliaht Prens Selman’dan 25 milyon dolar ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife bin Zayid Al Nahyan’dan da bir milyon dolar aldığını itiraf etmişti.

YIL 2017, ERDOĞAN’DAN ZİYARET

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere beraberindeki heyetle birlikte Sudan'a geldi. Sudan'ın başkenti Hartum'da Erdoğan'ı, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir karşıladı.

'KARDEŞİM EL-BEŞİR'

Erdoğan, düzenlenen ortak basın toplantısında, Ömer el-Beşir'e övgüler yağdırarak, "Sudan'ın bizim dünyamızda çok farklı bir yeri var. 2005 yılında Afrika'yı adeta bir stratejik kıta olarak ele almış öyle bakmıştık. Afrika'da 39 büyükelçiliğimiz var. Sudanlı kardeşlerimiz ticari ve ekonomik amborgolarla hayattan tecit edildi. Biz bu tür tecit programlarına karşı olduğumuzu her zaman söyledik Sudan'ın yanında olduk. Geldiğimiz noktada itirazlarımızın ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Kardeşim El-Beşir'in politikalarının ciddi payı olmuştur." ifadelerini kullandı.

SOYKIRIM SUÇU
Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo, 2008 yılında Ömer el-Beşir hakkında ülkenin batısındaki Darfur'da soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekten dolayı dava açmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ