Meclis Genel Kurulu’nda önceki gün kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan torba yasayla Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası’nda değişiklik yapıldı.

Buna göre uçuş eğitimini bitiren pilot subayların ordudaki yükümlülük süresi 3 yıldan 6 yıla uzatıldı. Böylece askeri pilotlar, tüm muvazzaf subayların tabi olduğu 15 yıllık zorunlu görev sürelerinin üzerine 6 yıl da yükümlülük sürelerini doldurduktan sonra kurumdan ayrılabilecekler.

ORDU’DAN AYRILAN PİLOT SUBAYLAR GERİ ÇAĞRILACAK

Yasaya eklenen diğer bir hükümle de daha önce yükümlülük sürelerini tamamlayarak TSK’den ayrılan pilot subaylar, güvenlik soruşturmalarının olumlu olması ve uçuş için gerekli şartları sağlamaları durumunda kuvvet komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla, yükümlülük süresini 6 yıla tamamlamaları için yeniden subay olacaklar.

SAVAŞ UÇAKLARINDA PİLOT ZAAFİYETİ

Hava Kuvvetleri’nde savaşa hazırlık durumu için gerekli olan uçak başına pilot sayısı 2.5 asgari uçak başına pilot sayısı ise 1.5 olarak kabul ediliyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK’den 600’ün üzerinde pilot subayın ihraç edilmesinin ardından Hava Kuvvetleri’nde uçak başına düşen pilot sayısı 0.8’e kadar düşmüştü.

AKP-CEMAAT DÖNEMİNDE BÜYÜK TASFİYE

TSK’nin yakın döneme kadar yeterli olan pilot sayısı, AKP’nin Gülen/FETÖ ile ortak olduğu dönemde atılan adımlarla yetersiz hale getirildi. TSK’deki mecburi hizmet süresi, 2012’de çıkartılan yasayla 15 yıldan 10 yıla indirilmiş, o dönemde FETÖ’nün ordudaki yıldırma taktikleriyle ve AKP’nin de desteklediği kumpas davalarının da yarattığı tedirginlikle birçok pilot subay TSK’den istifa ederek sivil pilotluğa geçmişti.

PİLOT AÇIĞININ KAPATILMASI BİR ANDA OLACAK İŞ DEĞİL

15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK bünyesindeki pilotların yarısına yakınının FETÖ iltisakı nedeniyle ihraç edilmesiyle TSK’nin açığı daha da arttı. Askeri uzmanlar, görev süresinin uzatılması yoluyla TSK’nin pilot açığının kapatılmasının zor olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlar, özellikle F-16 ve F-4 gibi savaş uçaklarını “aktif uçucu” olarak adlandırılan ve çoğunlukla binbaşıya kadar olan rütbelerde bulunan genç pilotların uçurduğunu, TSK için toplam pilot sayısından çok aktif uçucu pilot sayısının önemli olduğunu vurguluyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ