Yeni Şafak Gazete Yazarı Yusuf Kaplan, 1 Şubat 2020 itibarıyla tek yön geçiş ücretleri otomobiller için 36,40 TL, minibüsler için ise 54,70 olarak belirlenen Avrasya Tüneli’nin fiyatlarına tepki gösterdi.

‘MİLLETE HİZMET ETMEYEN, HEZİMETE UĞRAR’’
Gazete Yazarı Yusuf Kaplan, 1 Şubat 2020 itibarıyla tek yön geçiş ücretleri otomobiller için 36,40 TL, minibüsler için ise 54,70 olarak belirlenen Avrasya Tüneli’nin fiyatlarına tepki gösterdi. Kaplan, "Millete hizmet etmeyen hizmet hezimete dönüşebilir" ifadelerini kullandı. "Bu yanlıştan derhal dönülmeli" diyen Kaplan, şu ifadeleri kullandı:

‘UYARI/YORUM’
AvrasyaTüneli Geçişi36TL olmuş! Gidiş-geliş 72 TL! Birisi çıksın, “böyle bir karar yok” desin lütfen! * Millete hizmet etmeyen hizmet hezimete dönüşebilir! * Hükümet ayağına sıkıyor! Bu yanlıştan derhal dönülmeli!."Kaplan'ın sözünde yer alan 'AvrasyaTüneli Geçişi36TL' ifadesi kısa süre içinde sosyal medya ağı Twitter'da en çok konuşulan konular arasına girdi.

İYİ PARTİ İKİ AY ÖNCE UYARMIŞTI: ‘3 YILLIK GARANTİ ÜCRET 1 YILDA ÖDENECEK’

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan, geçiş garantisi nedeniyle Hazine'nin kasasından milyonlarca lira çıkmasına neden olan Avrasya Tüneli'nde dolar kuru yükseldikçe fatura kabarıyor. Her yıl iki kez güncellenen araç tek yön geçiş ücreti, 4.5 dolar + yüzde 8 KDV + 10 yıl birikimli ABD enflasyon artışı (yüzde 23) olarak hesaplanıyor.

BU YIL 400 MİLYON TL ÖDENECEK
İBB Belediye Meclis Üyesi ve İYİ Parti Yerel Yönetim Başkan Danışmanı Dr. Suat Sarı’nın Mayıs ayında Sözcü Gazetesine yaptığı açıklamaya göre , Son 3 yılda Avrasya Tüneli’nde araç garanti geçiş ücreti olarak 470 milyon TL ödendi. 2020 yılında bu ödemenin en az 400 milyon lira olması bekleniyor. Dr. Suat Sarı, “Dolar kuru 7 lira seviyesinde kalıcı olursa, Avrasya Tüneli otomobil geçiş ücreti Temmuz 2020'den itibaren 40 TL olacak” demişti.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ