Ekonomi
04 Şubat 2018 ( 705 görüntülenme )

KANUN YOLDA!.. KAR ŞİRKETE YÜK DEVLETE!..

ÖZEL SEKTÖR MALİYET ARTIŞINA DEVLETTEN DESTEK

Hükümetin önceki gün Meclis’e sunduğu, tam ismi “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” olan “torba tasarıda” maden şirketlerine yapılacak destekler de yer aldı.

Meclis’e sunulan “torba tasarının” 34. maddesine göre, kamu kurum ve kuruluşlarının iştiraklerinin işlettirdikleri maden işletmelerinde çalışan rödövansçılara da maliyet artışlarının karşılanması için destek verilecek”. denildi.

Maddenin gerekçesinde;

“MALİYET ARTIŞLARINA DESTEK”

“Çalışma saatindeki azalma, ücret artışı, yıllık izin düzenlemeleri gibi iyileştirmelere bağlı olarak oluşan maliyet artışlarının karşılanması için destek verilmesi öngörülmektedir” denildi.

Bu destek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesine konulacak ödeneklerden karşılanacak. Maliyet artışlarının karşılanmasına ilişkin usul ve esaslar hükümet tarafından belirlenecek.

RÖDEVANS NEDİR?

Madenlerde ruhsat sahipleri ile üçüncü kişiler arasında rödövans sözleşmeleri yapılıyor. Sözleşme ile ruhsat sahibi, işletme iznini devrediyor, bunun karşılığında da rödövans bedeli alıyor. Yani maden sahaları rödövansçı şirketler tarafından kiralanıyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ