Reklamlar
Anasayfa » Haber
17 Haziran 2017 ( 175 görüntülenme )

KAMU İŞÇİLERİNİN DİKKATİNE... BÜYÜK PAZARLIK!..

Kamuda zam pazarlığı


Hükümet, yaklaşık 200 bin kamu işçisine ‘şaka gibi’ zam teklifinde bulundu. İşçinin istediği yüzde 18’lik zam oranına karşın hükümet yüzde 9 önerdi.


Hükümet yaklaşık 200 bin kamu işçisini kapsayan toplusözleşme görüşmelerinde ilk teklifini verdi. Türk-İş birinci yıl için yüzde 18 zam isterken, hükümet 6+3 olmak üzere yüzde 9 zam teklif etti. Türk-İş teklifi reddetti. Pazarlık sürüyor.

 Hükümete teklifini sunan Türk-İş 2017 yılı için yüzde 18, 2018 için de 2017 yılında gerçekleşen enflasyon + 4 puan zam istemişti. Ayrıca, 2 bin 200 liranın altındaki ücretlere 2 bin 200 lirayı geçmemek üzere 400 lira, 2 bin 200 ile 2 bin 500 lira arasındaki ücretlere 2 bin 500 lirayı geçmemek üzere 200 lira, 2 bin 500 lira ile 2 bin 850 lira arasındaki ücretlere de 2 bin 850 lirayı geçmemek üzere 100 lira iyileştirme talep etmişti. Türk-İş’in talepleri arasında bunun dışında denge ödeneği, sosyal yardımlar, taşeron, geçici işçilerle ilgili maddeler de bulunuyordu.

Bayram öncesi bitsin

Türk-İş’te pazarlık süreci için Türk-İş Başkanı Ergün Atalay başkanlığında üye sendikaların katılımı ile Kamu Koordinasyon Kurulu oluşturulmuştu. Kurul ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şimdiye kadar birkaç kez görüştü. Son toplantı önceki gün yapıldı.

Toplantıda ilk teklifini sunan hükümet birinci yıl için yüzde 6 + 3 zam önerdi. Bunun dışında 3 bin liranın altındaki ücretlere de 75 lira artış yapılması gündeme geldi. Türk-İş, hükümetin birinci yıl için yüzde 9 zam anlamına gelen teklifini reddetti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, teklifin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ergün Atalay, konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım ile görüşeceğini kaydetti. Toplu iş sözleşmesinin gelecek haftaya sarkabileceği ancak bayram öncesinde tamamlanmasının beklendiği dile getiriliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İçişleri Bakanlığı'nda FETÖ Operasyonu! Ölen Teröristler Önünde Saygıyla Eğilen HDP'li Nükleer Tıp Uzmanından Cep Telefonu Uyarısı! 550 Vatan Adayı Ata'nın huzurunda... Belim Ağrıyor Diyorsanız, Bu Haber Sizin İçin... DİPLOMALARDA KORKUNÇ FİŞLEME! İşte Emeklilerin Temmuz Maaşı! İran'dan Azeri-Ermeni gerilimiyle ilgili açıklama!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Milli güreşçi Taha Akgül Olimpiyat Şampiyonu!