Reklamlar
Anasayfa » Haber
17 Haziran 2017 ( 182 görüntülenme )

KAMU İŞÇİLERİNİN DİKKATİNE... BÜYÜK PAZARLIK!..

Kamuda zam pazarlığı


Hükümet, yaklaşık 200 bin kamu işçisine ‘şaka gibi’ zam teklifinde bulundu. İşçinin istediği yüzde 18’lik zam oranına karşın hükümet yüzde 9 önerdi.


Hükümet yaklaşık 200 bin kamu işçisini kapsayan toplusözleşme görüşmelerinde ilk teklifini verdi. Türk-İş birinci yıl için yüzde 18 zam isterken, hükümet 6+3 olmak üzere yüzde 9 zam teklif etti. Türk-İş teklifi reddetti. Pazarlık sürüyor.

 Hükümete teklifini sunan Türk-İş 2017 yılı için yüzde 18, 2018 için de 2017 yılında gerçekleşen enflasyon + 4 puan zam istemişti. Ayrıca, 2 bin 200 liranın altındaki ücretlere 2 bin 200 lirayı geçmemek üzere 400 lira, 2 bin 200 ile 2 bin 500 lira arasındaki ücretlere 2 bin 500 lirayı geçmemek üzere 200 lira, 2 bin 500 lira ile 2 bin 850 lira arasındaki ücretlere de 2 bin 850 lirayı geçmemek üzere 100 lira iyileştirme talep etmişti. Türk-İş’in talepleri arasında bunun dışında denge ödeneği, sosyal yardımlar, taşeron, geçici işçilerle ilgili maddeler de bulunuyordu.

Bayram öncesi bitsin

Türk-İş’te pazarlık süreci için Türk-İş Başkanı Ergün Atalay başkanlığında üye sendikaların katılımı ile Kamu Koordinasyon Kurulu oluşturulmuştu. Kurul ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şimdiye kadar birkaç kez görüştü. Son toplantı önceki gün yapıldı.

Toplantıda ilk teklifini sunan hükümet birinci yıl için yüzde 6 + 3 zam önerdi. Bunun dışında 3 bin liranın altındaki ücretlere de 75 lira artış yapılması gündeme geldi. Türk-İş, hükümetin birinci yıl için yüzde 9 zam anlamına gelen teklifini reddetti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, teklifin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ergün Atalay, konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım ile görüşeceğini kaydetti. Toplu iş sözleşmesinin gelecek haftaya sarkabileceği ancak bayram öncesinde tamamlanmasının beklendiği dile getiriliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rusya’dan Flaş Türkiye Açıklaması Sağlam Durmanın İşte 10 Yolu... Şu Rezilliğe Bakın Hele... BUNU SÖYLEYEN DEVLETİN BİR VALİSİ! TSK'dan İlk Açıklama! Firari 'Dubai Savcısı'na Mahkemeden Bir Şok Daha! Flaş! Savaş Gemileri Akdeniz'de! MHP'de ŞOK İMZA!.. İdil'de Teröristlere Nokta Vuruşu!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
104 yıllık dev iflas etti!