Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında basın toplantısı düzenleyen Sözcü İbrahim Kalın, toplantıda yapılan sunumlara ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, “ABD'nin artık kendileri için de maliyet haline gelen PYD/YPG terör örgütü ile ilişkisini kesme zamanı çoktan gelmiştir. Suriye'den çekilme kararı ile artık yeni dinamikler devreye girmektedir. Bunu terör örgütlerine hiçbir fırsat vermeden, sivillerin zarar görmesini engelleyecek bir şekilde biz yapabiliriz” dedi. Trump'un Türkiye'ye ekonomik tehdidiyle ilgili olarak şunları söyledi;

‘ZAMAN ZAMAN BÖYLE ÇIKIŞLAR OLABİLİYOR’

“O tweet atıldıktan sonra biz gerekli cevapları verdik. Dün akşam da Cumhurbaşkanımız Sayın Trump ile olumlu havada geçen bir görüşme yaptılar. Orada bu konuyu bir sonuca bağladılar. Zaman zaman Sayın Trump'un bu tür çıkışları olduğunu biliyoruz. Dünkü görüşme tonu itibariyle, genel havası itibariyle olumlu bir görüşmeydi.”

‘TRUMP İLE ANLAŞTIK, TİCARET HACMİNDE 75 MİLYAR DOLAR HEDEFİMİZ’

“ Görüşmeden sonra Sayın Trump bir tweet daha attı, Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek istediğini, bunun için büyük bir potansiyel bulunduğunu söyledi. 75 milyar dolar ticaret hacmini iki lider belirlediler. Bu episodu geride bıraktığımızı düşünüyoruz. Pozitif gündem ile bugüne ve yarına bakalım. Tabii ki görüş ayrılıkları olabilir. ABD'nin PYD/YPG konusundaki tutumunu kabul etmediğimizi ifade etmeye devam edeceğiz. Ekonomik tehdit konuları geride kaldı, bugün yeni bir hedef kondu”

‘4 YIL ÖNCE GÜVENLİ BÖLGE PROJESİNİ ERDOĞAN SÖYLEMİŞTİ’

“Sayın Trump'un bu 20 mil teklifine olumlu baktığımızı ifade ediyoruz. Bu Cumhurbaşkanımızın 4 yıldır dile getirdiği bir tekliftir. İlk defa Amerikan yönetimi tarafından bunun uygulanabilir plan olduğu ifade edilmiş oldu. Yaklaşık 4 yıl sonra Cumhurbaşkanımızın dediği noktaya geldiler, bu sevindiricidir”

‘GÜVENLİ BÖLGENİN KONTROLÜ BİZİM ELİMİZDE OLACAK’

“Güvenli bölgenin sadece Türkiye için değil, Suriye'de yaşayanlar için de güvenli bir bölge olacağının Burada terör örgütüne koruma sağlayabilecek bir plana bizim ‘evet' dememiz asla söz konusu olamaz. Sayın Bahçeli bu noktaya dikkat çekiyor. Türkiye'yi boşa çıkartacak, terör örgütlerine yeni bir fırsat alanı oluşturacak bir anlaşmaya, planlamaya bizim onay vermemiz asla söz konusu değil. Oranın kontrolü Türkiye'nin elinde olacak” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ