Ekonomi
13 Eylül 2020 ( 1040 görüntülenme )

Kağıthane 'Noluyor'

Kağıthane Belediyesi, 2019 yılında açılır açılmaz statik sorunlar yaşanan kültür merkezini acilen güçlendirdi. 42.6 milyon lira harcanarak yapılan yeni kültür merkezi için 2.2 milyon liralık güçlendirme çalışması yapılmasının kamu zararı yarattığını savunan Kağıthane Belediye Meclisi’nin İYİ Parti’li üyeleri, konuyu ilçe meclisine taşıdı. Meclis üyeleri “Proje sorumlusu ve müteahhitten bunun hesabı soruldu mu?” dedi.

PROJE 155 BİN TL, İNŞAAT 42.6 MİLYON TL
Kağıthane Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Suat Sarı ve İYİ Partili Meclis Üyesi Fatih Çelik, Kağıthane Merkez Mahallesi Çok Amaçlı Kültür Merkezi inşaatında yaşanan skandal ile ilgili ilçe belediye meclisinde soru önergesi verdi. Önergede, 2014 yılında Kağıthane Belediyesi'nin kültür merkezi için 155 bin TL’ye proje ihalesi, 42 milyon 600 bin liraya da inşaat ihalesi düzenlediği anlatıldı.

YENİ İNŞAATA ONARIM ‘2.2 MİLYON TL’
Açılış yapılıp etkinlikler başladıktan sonra inşaatta bir hata olduğunun fark edildiği belirtilerek “İki kolon arası açıklığın çok fazla olduğu görülüyor. Statik hesapları yanlış yapılmış. Kültür merkezinde organize edilen düğünler ve etkinlikler esnasında zeminde oynama ve sehimler oluşunca, bina yıkılır korkusu ile tabanı güçlendirmek için yeniden ihale yapılıyor ve kamu zararı oluşuyor” denildi. Kültür merkezinde bu riski telafi etmek için pazarlık usulü ile 4 Aralık 2019'da 2 milyon 205 bin 300 TL'lik güçlendirme ihalesi düzenlendiği kaydedildi.

SORUMLUSU YOK MU
Önergede “Neden proje sorumlusu ve müteahhite bunun hesabı sorulmadı? Yapının üst katı düğün salonu olarak planlanmasına rağmen statik hesaplar, hareketli yüke göre yapılmamış. Belediyenin ilgili teknik personelleri bu projeyi incelemeden mi kabul etmiştir?” sorularının yanıtlanması istendi.


BÜTÇEDE PARA YOK, 130 MİLYON'A BİNA
Öte yanda Başakşehir Belediyesi, 620 milyon TL olan 2020 yılı bütçesine, 500 milyon TL’lik ek bütçe yaptı. Ek bütçe Belediye Meclisi’nden oy çokluğu ile geçti. CHP’li üyeler, 130 milyon TL’ye yaptırılan belediye binasının ve 500 milyon TL’lik ek bütçenin Belediyeyi iflasa ya da icraya götüreceği uyarısı yaptı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ