Kadıköy Tiyatroları Platformu, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in gözaltına alınmasına yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

‘DÜŞÜNCELERİMİZİ AÇIKLAMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Kadıköy Tiyatroları Platformu, Akpınar ve Gezen'le ilgili olarak bir açıklama yaptı. Erdoğan'ı övmenin serbest, yermenin ise suç olduğna dikkat çekilen açıklamada, yapılmak istenenin sanatçılara ve sanatseverlere korku vermek olduğu belirtildi. Açıklamada "Korkmuyoruz. Düşüncelerimizi açıklamaktan vazgeçmiyoruz" ifadelerine yer verildi. Açıklamanın tam metni şöyle:

‘AMAÇLARI KORKU SALMAK’

“Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkça hedef göstermesinin ardından polis 'refakatiyle' ifadeye alındı. İktidarın başı tarafından hedef gösterilmelerine yol açan şey düşüncelerini ifade etmeleri. Övmek serbest, yermek suç. Tüm toplumun yakından tanıdığı iki sanatçıya reva görülen bu muamelenin biricik amacıysa sanatçılara ve sanatseverlere korku salmak”.

‘KORKMUYORUZ, SUSMUYORUZ, BİAT ETMİYORUZ’

“Öyleyse açıkça söylüyoruz. Korkmuyoruz. Düşüncelerimizi açıklamaktan vazgeçmiyoruz. Aynı gemide olmadığımızı açıkça ilan ediyoruz. Sanatçılar aydınlığa yelken açarlar, karanlığa, baskıya karşı saçtıkları ışıkla, akıntıya karşı kürek çekerler. Metin Akpınar da Müjdat Gezen de memleketimizin tiyatro tarihinin parçasıdır. Onlara yapılan baskı ve haksızlık tüm tiyatroculara yapılmış sayılır. Korkmuyoruz, susmuyoruz, biat etmiyoruz!”

Kaynak: +gerçek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ