4508 görüntülenme 12 Kasım 2020
TV 100'de Ahu Özyurt'un sunduğu Sağlı - Sollu programında gazeteciler Gürkan Hacır, Barış Yarkadaş, Metin Özkan ve Hadi Özışık, İYİ Parti'li Ümit Özdağ'ın bugün gündeme düşen iddialarını değerlendirdi.

İBRAHİM KABOĞLU: ORTADA ANAYASA TASLAK METNİ DİYE BİRŞEY YOK
Anayasa Profesörü CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu da Gazeteci Gürkan Hacır'a Ümit Özdağ'ın iddialarıyla ilgili şu açıklama yaptı:

‘BÖYLE BİR TASLAK YOK’
"Bahsettikleri konu 2018'deki bir çalışmadan ibarettir. Bu bir anayasa taslak çalışması da değildir. Bu TUSES'in daveti üzerine ortak ilkeler doğrultusunda yapılmış bir görüşme ve rapor çalışmasıdır. Burada anayasa, taslak metin herhangi bir şey yoktur. Biz sadece o zaman raporu konuşup, değerlendirdik. Bahse konu olan ilk 3 madde gündeme gelmemiştir. Bunu parti içi konularında kullanmak istiyorlar. Biz buna taraf olmayacağız. Çünkü ortada herhangi bir anayasa taslağı yok.”

HDP'DEN ÜMİT ÖZDAĞ'IN İDDİALARINA YALANLAMA
HDP Grup Başkanvekilleri Sarıhan Uluç ve Meral Danış Beştaş, gazeteci Barış Yarkadaş'a yaptığı açıklamada Ümit Özdağ'ın CHP, HDP, İYİ Parti ve SP birlikte anayasa taslağı hazırladılar iddiasını yalanladı.

‘HERHANGİ BİR ANAYASA ÇALIŞMASI YAPILMADI, YILLARI KARIŞTIRIYOR'’
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Barış Yarkadaş'a yaptığı açıklamada, "Biz herhangi bir anayasa çalışmasının içinde bulunmadık. Böyle bir çalışmanın içerisinde olmadık. Ümit Özdağ, muhtemelen yargı paketi ile ilgili yapılan görüşmeleri karıştırıyor olabilir" dedi. Öte yandan Meral Danış Beştaş da Barış Yarkadaş'a yaptığı açıklamada "Böyle bir çalışmamız yok. Ümit Özdağ muhtemelen 2011 yıındaki tartışmaları hatırlıyor ve karıştırıyor olabilir" ifadesini kullandı.

2011 ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU NEYDİ: ‘AKP MHP CHP HDP’
10 Ekim 2011 tarihine yeni anayasayı yazmak üzere TBMM’de, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu” kuruldu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in oturum başkanlığını yapacağı ve AK Parti’den Ahmet İyimaya, Mustafa Şentop ile Mehmet Ali Şahin, CHP’den Süheyl Batum, Rıza Türmen ile Atilla Kart, MHP’den Tunca Toskay, Oktay Öztürk ile Faruk Bal, BDP’den ise Ayla Akat, Altan Tan ile Sırrı Süreyya Önder’in katılımıyla oluşturulan Uzlaşma Komisyonu ilk toplantısını 19 Ekim 2011’de yaptı.

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ